Velká Británie se chystá na předčasné volby

Velká Británie se chystá na předčasné volby

Jak se zdá, Británie vždy dokáže překvapit. Loni nečekaný sled událostí započal referendem o brexitu, letos vyhlášením předčasných voleb. V mezičase už tato země (bez překvapení) nastartovala proces odchodu z EU a tak to vypadalo, že vyvine veškeré své vyjednávací síly k uzavření dohod z EU, aby její odchod byl co nejhladší. Zvláště když v Bruselu začala padat slova o tvrdém brexitu v případě, že se nepodaří zajistit čtyři základní svobody, na nichž stojí jednotný trh Unie.

Nyní zhruba měsíc po začátku dvouleté lhůty pro exit se britská premiérka rozhodla zariskovat vyhlášením předčasných voleb, které by se měly odehrát už 8. června, čímž se postarala o další překvapení pro finanční trhy. S variantou, že by si Británie v době jednání troufla na předčasné volby, se i s ohledem na prohlášení současné vládní garnitury jaksi nepočítalo. S ohledem na současné volební preference se sice tento krok jeví jako logický, protože by posílil pozice konzervativní strany, nicméně na druhou stranu tyto volby mohou docela výrazně zvýšit pravděpodobnost rázného rozchodu Británie a EU.

A možná vlastně jde o to, aby nová vláda získala silnější mandát pro vyjednávání i tzv. tvrdého brexitu. Nebude ovšem až tak jednoduché se v mezičase soustředit na jednání s Unií a zároveň vést volební kampaň. Takže jak se zdá, o další překvapení nemusí být až tak nouze. Zvlášť když jedna část Spojeného království se stále nevzdává myšlenky na samostatnost a na těsnější vztahy s Unií. Finanční trhy sice na chvíli oznámení voleb v Británii na chvíli zaskočilo, avšak jejich pozornost se velmi rychle znovu vrátí k politickému vývoji ve Francii, kde se prezidentské volby konají už tento týden.

Preference napovídají, že se situace stává docela nepřehlednou a výsledky prvního kola na rozdíl od předchozích týdnů či měsíců docela nejisté, zvlášť když se hraje i o setrvání Francie v eurozóně. Z pohledu posledního dění v Británii a ve Francii mohou vypadat podzimní volby v Německu jako docela nudnou záležitostí s téměř jistým výsledkem. Politická rizika však s volbami v největší unijní zemi zcela nezmizí, protože už v příštím roce přijdou na řadu volby v druhé nejzadluženější a současně třetí největší ekonomice eurozóny – v Itálii.

EUR/USD: Zcela nečekané vypsání předčasných voleb ve Velké Británii na 8. června mělo razantní odezvu na globálních devizových trzích. Libra totiž po několika vteřinovém zaváhání začala mohutně posilovat a to jak v páru s eurem, tak dolarem. To mělo částečný křížový efekt i na kurz eurodolaru, který se posunul (mimo jiné i vinou dalších smíšených dat z USA) nad hladinu 1,07.

Dnes bude sice trh monitorovat rétoriku přicházející z ECB a béžovou knihu Fedu, avšak pozornost se již bude přesouvat k víkendu a francouzským volbám. Výrazná nejistota ohledně jejich výsledku bude tlačit měnový pár EUR/USD zpět níže k hodnotě 1,06.

Ropa: Cena ropy Brent se dostala pod 55 USD/barel. Většina poklesu se odehrála během dne, ale večer k němu mírně přispěla i data od API, která poukázala na menší než očekávaný pokles zásob surové ropy v USA v minulém týdnu (a na nesezónní růst zásob benzínu). Dnes trh čeká zejména na oficiální data o zásobách od EIA, respektive na to, zda potvrdí včerejší čísla od API. Zajímavé je i prohlubování pozitivního sklonu na krátkém konci forwardové křivky, ke kterému v posledních týdnech opět dochází i v případě ropy Brent. To naznačuje, že ropy je na trhu stále více než dost.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!