50leté dluhopisy jdou na dračku

50leté dluhopisy jdou na dračku

Šéf německé Bundesbanky Jens Weidmann opět varoval před negativními dopady ultra-uvolněné měnové politiky. Nedávno se sice zastal ECB před ostrou kritikou německého ministra financí Schaubleho, který z ECB udělal hlavního viníka rostoucího politického napětí v Německu. Dlouho na jedné palubě s prezidentem Draghim nepobyl. Weidmann má mimo jiné strach, že delší období záporných sazeb a přímého tisku peněz tlačí investory do nepřiměřeného rizika. Exit z měnové expanze pak nemusí být vůbec jednoduchý. Pohled na trhy mu dává svým způsobem za pravdu. V poslední době se totiž doslova roztrhl pytel s emisemi super-dlouhých dluhopisů.

Padesátileté dluhopisy již kromě Francie prodalo tento týden i Španělsko a Belgie s Irskem dokonce na trzích umístily dluhopisy stoleté. Je svým způsobem paradoxní, že země, které byly ještě nedávno v problémech, dokáží dnes prodat na trzích bez větších problémů tak dlouhé splatnosti. Je to ovšem přímý důsledek politiky Evropské centrální banky. Podle Bank of America zavedení záporných sazeb ECB (v kombinaci s QE) vedlo k tomu, že postupně narostl objem dluhopisů se záporným výnosem na dnešních 9,4 bilionu dolaru (necelá čtvrtina globálního dluhopisového trhu). V takovém prostředí jednoduše řada hráčů s fixními dlouhodobými závazky jako jsou penzijní fondy nebo pojišťovny nemá jinou možnost než hledat alternativy. A jednou z prvních je vylepšit si výnos sázkou na delší splatnosti. I proto šly dlouhodobé výnosy za poslední rok výrazně dolů. Francouzská vláda prodala padesátileté dluhopisy pouze s výnosem okolo 1,70 %. Problém je, že pokud se situace změní a na trh se někdy vrátí inflace a možnost růstu sazeb, ztráty investorů do super-dlouhých papírů budou nesrovnatelně vyšší.

Kurz eurodolaru se včera bez zjevného důvodu vyšvihl zpět nad hranici 1,14, kde vyčkává na další dění, přičemž kalendář očekávaných událostí vypadá dnes konečně pro trh zajímavěji. Kromě dopoledních údajů o výsledku průmyslové výroby v eurozóně budou zajímavá především vystoupení tří zástupců z vedení Fedu (Mester, Rosengren a George) z nichž dva centrální bankéři se spíše počítají k jestřábům. Pokud si svůj tedy postoj udrží, dolar by z dnešního rétorického cvičení Fedu mohl nějaké body získat.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!