Akcie klesají po komentářích Fedu, že se blíží zvýšení sazeb

Akcie klesají po komentářích Fedu, že se blíží zvýšení sazeb

Hlavní události

  • ČEZ odstavil první temelínký blok pro výměnu paliva.
  • Západoevropské akcie by měly do nového týdne vstoupit poklesem o více než půl procenta.
  • Z makroekonomických ukazatelů bude dnes zveřejněn například dallaský index průmyslové aktivity.
  • Ve zbytku týdne bude zásadní srpnová zpráva z amerického trhu práce.

Obchodování na zámořských trzích

Hlavní americké akciové indexy v pátek mírně oslabily. Hlavní událostí dne bylo vystoupení prezidentky Fedu, jejíž komentáře výrazně zvýšily trhem očekávanou pravděpodobnost růstu úrokových sazeb již v září. To ovšem lehce pomohlo finančnímu sektoru a v menších ziscích byly i technologické tituly.

Noční obchodování na asijských trzích bylo smíšené. Většina indexů mírně oslabila kvůli opatrnosti před možným utažením měnové politiky v USA. Japonské burzy naopak stouply o více než 2 %. Tamním exportérům totiž prospělo oslabení jenu vůči dolaru, když se vedle novinek z Fedu projevil i komentář šéfa Bank of Japan, že je připraven dál uvolnit měnovou politiku.

ČEZ

ČEZ informoval, že v pátek byl odstaven první temelínský blok z důvodu výměny paliva. Odstávka je předběžně plánována do poloviny listopadu a její nyní očekávaný rozsah je tak o 25 dnů delší, než firma předpokládala na začátku srpna během prezentace pololetních hospodářských výsledků. Odstaven už je přitom i druhý temelínský blok, který by měl obnovit výrobu na začátku září.

Odstávka byla plánována, její nečekané prodloužení ale bude mít negativní vliv na hospodaření ČEZ. Podle našich odhadů by prodloužení samo o sobě mohlo snížit provozní zisk až skoro o půl miliardy korun. Zpráva by tak teoreticky mohla ohrozit dosažení letošních finančních cílů (EBITDA 58 mld. Kč a upravený čistý zisk 18 mld. Kč), byť ČEZ samozřejmě může výpadek vynahradit zlepšením v jiných oblastech.

Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!