Akcie vítají Trumpa růstem, dolar je zklamaný

Akcie vítají Trumpa růstem, dolar je zklamaný

Dolar pokračuje v oslabování, což je přičítáno novému americkému prezidentovi D. Trumpovi a jeho rétorice zpochybňující volný obchod. Dolar však spíše od Trumpa postrádá detaily jeho fiskální expanze, které by podpořily úrokové sazby v USA k dalšímu růstu. Více se o nich trhy mohou dozvědět v druhé polovině týdne, kdy bude Trump jednat s lídry v Kongresu. Do té doby však může dolar zůstat ještě pod tlakem a klidně směřovat blíže k hodnotě 1,08.

Libru bude tento týden opět zajímat politika a to konkrétně v úterý, kdy by se měl britský ústavní soud vyslovit k tomu, zdali britská vláda může spustit sama článek 50. o vystoupení z EU anebo zda k tomu bude potřebovat asistenci parlamentu.

Dluhopisy: Výnosy amerických dluhopisů směřovaly před inaugurací D. Trumpa vzhůru, avšak po jeho řeči se otočily směrem na jih. Naopak výnosy v západní Evropě pokračují v mírném růstu. Z hlediska dat je dnešní den pro trhy dluhopisů nezajímavý, nicméně pozornost může přitáhnout vystoupení prezidenta ECB Draghiho a rovněž hlavního ekonoma téže instituce. Zítra dopoledne pak budou na pořadu důležité podnikatelské nálady z eurozóny v podobě indexů PMI a Ifo.

Americké akcie dokázaly na konci týdne posílit. V celotýdenní bilanci ale skončily mírně v červených číslech. Dow Jones Industrial Average přidal půl procenta, S&P500 +0,3 % a technologický Nasdaq Composite +0,3 %. Index volatility VIX propadl o 10 %! Sektorově se nejvíce dařilo telekomunikacím (+0,9 %) a těžařům (+0,9 %). Morgan Stanley navýšil odměnu CEO Jamesovi Gormanovi za minulý rok o 7,1 % na 22,5 mil. USD. Titul kosmeticky posílil o 0,3 %. Apple zažaloval Qualcomm z monopolizace trhu s chipy a bezdrátovými zařízeními. Akcie Qualcommu po zprávě oslabily o 2,4 %. Procter & Gamble po výsledcích posílil o 3,3 %. General Electric ze stejného důvodu oslabil o 2,2 %.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!