Akciové trhy vyčkávají na zasedání Fedu

Akciové trhy vyčkávají na zasedání Fedu

  • Západoevropské akcie dnes zahájí růstem.
  • Dnešní ekonomický kalendář bude ve znamení evropských předstihových indexů PMI ze zpracovatelského průmyslu, které budou zveřejněny v Německu, Francii, Itálii a také za celou Eurozónu. Index PMI ze zpracovatelského průmyslu v eurozóně vykázal 69 měsíční maximum a jeho finální potvrzení by ho nemělo revidovat. Údaje za jednotlivé státy eurozóny by pak měly naznačit růst HDP na počátku roku na úrovni 0,7-0,8 %. V USA bude dnes na pořadu jednání výboru pro měnové otázky americké centrální banky, které tentokrát proběhne bez zvýšení sazeb, i když bychom se dvou takovýchto kroků měly letos dočkat. Z indikátorů bude dnes v USA zveřejněn ISM index z průmyslu a ADP report o zaměstnanosti.
  • V USA se dnes ze známějších jmen dočkáme výsledků sociální sítě Facebook, technologické společnosti Johnson Controls International nebo pojišťovny MetLife. V Evropě bude reportovat výsledky německá strojírenská skupina Siemens, švýcarská farmaceutická společnost Roche Holding nebo hodinářská společnost Swatch. Ve Švédsku to pak budou automobilka v čínských rukou Volvo a výrobce elektrospotřebičů, který dal přezdívku vysávání, Elektrolux.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové trhy včera zmírnily propady, kterými načaly tento týden v obavách, že protekcionistická opatření prezidenta Trumpa převáží nad těmi prorůstovými. Index S&P 500 zakončil včerejší seanci s mírnou ztrátou 0,1 % a natáhl tak sérii bez růstu na 4 dny, nejdelší od 4. listopadu. I tak ale za leden stále drží 1,8% zisk. Nejvíce včera ztrácely výrobní podniky, jejichž akcie odevzdaly 0,9 %, následovány finančními institucemi, technologickými tituly a těžařskými společnostmi, které oslabovaly okolo 0,6 %. Od výraznějšího poklesu včera akciové indexy držely utility a realitní společnosti, které přidávaly 1,7 a 1,4 %. Realitní developeři si připsali 0,8% zisk.

Přibližně třetina amerických společnosti již oznámila výsledky za loňské poslední čtvrtletí. Skoro polovina z nich vykázala vyšší než plánované tržby a třetina překonala odhady zisku. Akcie největší světové technologické společnosti Apple mají našlápnuto k růstu díky dnes v noci reportovaným silným výsledkům, které předčily očekávání analytiků. Naopak největší americké ropné společnosti se nepodařilo naplnit očekávání a díky dvoumiliardovému odpisu plynových polí v Rocky Mountain vykázala devátý kvartální pokles ziskovosti v řadě a nejhorší výsledek oproti očekávání za dekádu.

Asijské akciové trhy dnes jdou různými směry. Čínské akcie stojí na místě, stále ještě slavíc Nový rok, hongkongské trhy jdou dolů a japonské se pokoušejí zvrátit nepříznivý vývoj ze začátku týdne a posilují. Japonský index Nikkei 225 si v nočním obchodování připsal 0,6 % a jeho kolega Topix 0,4 %. Hongkongským trhům se návrat po dvou a půl dnech svátků příliš nevydařil a index Hang Seng ztrácí 0,4 %.

ČEZ

Energetická Skupina ČEZ potvrdila, že zahájila jednání se společností Czech Coal o prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady, do které dodává palivo Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal. Podrobnosti jednání nebyly zveřejněny, případná cena by však měla překročit 2 mld. CZK, což je minimální hodnota, na kterou má ČEZ uzavřenu opci se společností Czech Coal na prodej elektrárny v roce 2024.

Zprávu hodnotíme pozitivně, neboť prodej elektrárny Počerady by nejen přinesl ČEZu finanční prostředky, ale ukončil by tak dlouholeté spory se společností Czech Coal o dodávky uhlí a uvolnil kapacitu společnosti na to se plně zaměřit na elektrárny Prunéřov, Ledvice a Tušimice. Vzhledem k tomu, že vyjednávání jsou v začátcích a transakce nebude rychle uzavřena, neočekáváme zásadní vliv na cenu akcie společnosti.

Zdroj: Komerční Banka

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!