Akciové zpravodajství z pražské burzy a zámořských trhů

Akciové zpravodajství z pražské burzy a zámořských trhů

Hlavní události

  • Ministerstvo financí navrhuje nevyplatit tantiémy členům představenstva a dozorčí rady ČEZ.
  • Poslanecká sněmovna bude dnes projednávat nový protikuřácký zákon.
  • Michal Horáček rezignoval na svůj post člena dozorčí rady sázkařské společnosti Fortuna s účinností od 23. května 2016.
  • Západoevropské akcie by měly zahájit obchodování slušným růstem.
  • Spojené státy zveřejní indexy PMI ze sféry služeb a žádosti o hypotéky. Na starém kontinentě se dočkáme německého ukazatele podnikatelské důvěry IFO a spotřebitelského sentimentu dle agentury GfK.
  • Výsledky hospodaření reportuje Marks & Spencer nebo americká společnost Tiffany.
  • Société Générale zvýšila doporučení pro akcie polského těžaře uhlí JSW na koupit.

Obchodování na zámořských trzích

Americkým akciovým indexům se včera dařilo a připsaly si velmi slušné zisky. S&P 500 vzrostl o 1,4 %, technologický Nasdaq pak dokonce o 2 %. Do jisté míry se může zdát, že obavy z dřívějšího růstu úrokových sazeb jsou přebity pozitivnějšími vyhlídkami na stav americké ekonomiky. V plusu zakončily všechny sektory. Triem nejúspěšnějších se staly technologie, finanční domy a farmaceutické společnosti.

Nákupní nálada ze včerejšího obchodování v Evropě a Spojených států se dnes přelila i na asijský kontinent. Kromě čínských pevninských indexů, které se nacházejí v mírných ztrátách, dnes rostou všechny burzy. Vůbec nejvíce se daří akciím obchodujícím v Hong Kongu, které si připisují 2,5% zisky. Okolo 1,5 % přidávají akcie v Japonsku, Austrálii nebo Indii.

ČEZ

Podobně jako vloni navrhuje stát nevyplatit odměny členům představenstva a dozorčí rady společnosti ČEZ. Představenstvo navrhlo výplatu tantiém ve výši 23 mil. Kč. Dalším návrhem ministerstva financí je obměna čtyř členů dozorčí rady. O návrzích se bude jednat na valné hromadě, která se uskuteční 3. června.

Philip Morris ČR

Dnes bude jednat o novém zákonu omezující kouření poslanecká sněmovna. Sešlo se však přes dvě stovky připomínek a zdá se, že velmi striktní návrh novely bude výrazně omezen. Jedná se především o vymezení prostor, kde bude kouření dovoleno nebo naopak zakázáno.

Nemyslíme si, že by cena akcie měla nějak reagovat, nicméně jakákoliv mírnější regulace bude pro tabákovou společnost příznivější.

MIROSLAV FRAYER

Equity Analyst
Investment Banking

Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!