Akciový výprodej: Emerging markets kolabují

Akciový výprodej: Emerging markets kolabují

Kolabující ceny ropy a globální výprodej rizikových aktiv má své oběti i mezi měnami, přičemž jednou z jasných obětí je ruský rubl, který s každým novým dnem šplhá na nová roční minima. Výprodej měn, jako jsou rubl či např. turecká lira, zanáší nákazu i do střední Evropy. Nelze si nevšimnou toho, že korelace polského zlotého se zranitelnými měnami (jako je RUB či TRY) v posledních měsících výrazně vzrostla a toto období se přitom nápadně shoduje s nástupem nové vlády (PiS) po říjnových volbách. Nemusí to pak být jen vnější události, resp. sentiment na rizikových trzích, které budou určovat chování zlotého v nadcházejících dnech a týdnech. Budou to i informace domácího (polského) charakteru týkající se polské centrální banky.

Výbor pro měnovou politiku (RPP) v nadcházejícím týdnu sice zasedá, ale trh spíše než výsledek jednání budou trhy zajímat informace o personálních změnách ve vedení NBP. Tento týden mají proběhnou tři slyšení kandidátu do RPP, přičemž do 19. února bude mít totiž Senát, Sejm a prezident možnost vyměnit 8 z 10-ti členů RPP. Nová vládnoucí garnitura si nenechá ujít příležitost klíčové posty v NBP obsadit lidmi blízkými politice PiS a z toho může být zlotý nervózní, neboť se trh se může obávat, že přijde další uvolnění měnové politiky v Polsku. Zdali k tomu nakonec dojde je otázkou – kvůli slabému zlotému asi ne, ale to teď trh ještě neví. No a aby toho nebylo na zlotý tento týden málo, tak na jeho konci mají polské ratingy přezkoumávat všechny tři klíčové ratingové agentury, přičemž nová vláda se dost možná dočká pokárání za daleko expanzivnější nastavení fiskální politiky (deficit může atakovat hranici 3 % HDP). A to se polské měně opět nemusí líbit.

Pomineme-li tedy akciové trhy, tak je třeba vzít na vědomí, že v tuto chvíli nejlepším barometrem finanční nákazy ve střední Evropě je opravdu polský zlotý. Nemusí tomu tak napořád – konec konců ještě nedávno zde silná vazba mezi zlotým a zranitelnými emerging markets nebyla a roli “kanárka v dole” hrál na středoevropských devizových trzích velmi obstojně maďarský forint.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!