Americká centrální banka Fed: Co čekat od červencového zasedání?

Americká centrální banka Fed: Co čekat od červencového zasedání?

Už dlouho si Fed nemohl přát hezčí počasí na signalizaci zvýšení úroků – posuďte sami: míra nezaměstnanosti pod 5 %, akcie na historických maximech, ceny nemovitostí čtvrtým rokem rostou a jádrová inflace kotví na dostřel 2% cíle. Přepíše tedy za této konstelace dnes vedení americké centrální banky (FOMC) své hodnocení americké ekonomiky takovým způsobem, že bude prakticky všem jasné, že se příště – tedy 21. září – dočkáme dalšího zvýšení oficiálních úrokových sazeb o 25 bazických bodů?

Tak čitelný Fed večer asi nebude. Mezi řádky by nicméně mělo být zřejmé, že FOMC otevírá komunikační vrata k tomu, aby úroky v září mohly být bez velkého překvapení zvýšeny. Tedy samozřejmě pokud bude Fed chtít, resp. data a vnější okolí mu to dovolí. Nezapomínejme totiž, že do zářijového zasedání FOMC budou zveřejněny ještě dva měsíční reporty z trhu práce, dvoje inflační data a také výsledek HDP za druhý kvartál (první odhad bude již první pátek). Američtí centrální bankéři přitom budou mít dostatek příležitostí připravit trhy na to, že na zvýšení úroků v září dojde. Mimo jiné v srpnu se bude například konat ostře sledovaný slet centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole, odkud šéfové Fedu již tradičně vysílají velmi důležité signály do finančního světa.

A co nového tedy asi budeme moci v dnešním komentáři FOMC najít? Především očekávejme zlepšení pohledu na americký trh práce, který se v červnu dramaticky zotavil a také za červenec se dají očekávat (relativně) dobrá čísla. To by měl být pro trhy hlavní a dostatečně jestřábí signál. Dokonce i bez toho, že se FOMC asi neodváží vrátit do svého komentáře frázi o téměř vyrovnaných (makroekonomických) rizicích, která byla v roce 2015 předzvěstí utažení měnové politiky v USA. Dalším doplňujícím jestřábím signálem pak bude jeden hlas pro zvýšení úroků z lůna FOMC, který zazní již dnes. Hodí jej do placu centrální bankéřka z kansaského Fedu – Ester L. Georgeová.

Kurz eurodolaru (EUR/USD) stále kotví pod hranicí 1,10 a vyčkává na dnešní zasedání Fedu. Ještě před večerním zveřejněním komentáře k zasedání FOMC budou sice zveřejněna další důležitá data (durables), avšak ta budou zřejmě ignorována. Rozhodující bude, co řekne americká centrální banka. Ta by mohl být mírně jestřábí, neboť se očekává, že zlepší svůj pohled na americký trh práce. To by mohlo pomoci dolaru k posílení, resp. pár EUR/USD by se propadl viditelněji pod 1,10.

Výnosy německých a amerických dluhopisů vyčkávají na zasedání Fedu a včera jen kosmeticky na delším konci křivky zamířily vzhůru. Věříme, že dnešní zasedání Fedu může pomoci kratšímu konci americké křivky lehce vzhůru a posunou implikovanou pravděpodobnost pro růst Fed sazeb na zářijovém zasedání, která je aktuálně na hodnotě “jen” 28%. Delší výnosy by však vzhledem k nižším cenám ropy měly zůstat zatím stabilní.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!