Americká centrální banka Fed – kdy zvýší úrokové sazby?

Americká centrální banka Fed – kdy zvýší úrokové sazby?

Pouhých 19 % – tak malá je podle trhu šance, že Fed zvedne úrokové sazby ještě před americkými listopadovými volbami. Do konce tohoto roku je přitom podle trhu stále jen 35% pravděpodobnost, že sazba Fedu bude o 25 bazických bodů výše. To se zdá být trochu málo na to, v jakém stavu se americká ekonomika nachází a jak se vyvíjí situace ve zbytku globální ekonomiky.

Předně, podíváme-li se do USA, poslední data ukazují, že jak hospodářský růst, tak klíčový trh práce zůstávají (či se možná vrací) ve velmi dobré kondici. Navíc jak možná potvrdí i dnes odpoledne zveřejněná data maloobchodních tržeb za červen – ekonomiku přitom nehledě na vlny kolem Brexitu úspěšně táhne spotřeba. Neboli růst domácí poptávky se zdá být robustní a rozhodně se v americké ekonomice neobjevují deflační tlaky. Naopak, jak dnes odpoledne potvrdí červnová data – jádrová inflace zůstává bezpečně nad 2 % a zůstane tak zřejmě až do konce roku. Vnější podmínky americkou ekonomiku rovněž neohrožují.

Finanční podmínky na globálních trzích po Brexitu byly utažené asi tak dva dny a jak třeba připomíná dnešní ranní číslo o HDP z Číny (HDP rostl ve 2. kvartále o obligátních 6 % a něco…), tak ani v Asii se neděje zatím nic dramatického. Data tedy hovoří vcelku jasnou řečí a například tzv. Taylorovo pravidlo, které teoreticky naznačuje, kdy by rovnovážná oficiální sazba měla být upravená samotnou J. Yellenovou, posílá aktuálně Fed sazbu někam nad 4 %. Tržní úrokové sazby a samotná rétorika Fedu se nemají k tomu, aby vyprovokovaly nějaký výraznější posun vzhůru. Přesto trh by se touto situací neměl nechat ukolébat – ještě pár dobrých čísel a situace se může rychle měnit.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!