Americká centrální banka (Fed) ponechala úrokové sazby beze změny

Americká centrální banka (Fed) ponechala úrokové sazby beze změny

Americká centrální banka nezariskovala a raději vyšla vstříc očekáváním trhů a ponechala úrokové sazby beze změny. Na druhou stranu však Fed ve středu v noci vyslal do světa také jestřábí signály, které je třeba brát pro následující týdny v úvahu. Mezi ty patří jednak fakt, že tři z deseti členů vedení Fedu zvedli ruku pro zvýšení úroků a jednak výrok v komentáři FOMC o přibližně vyrovnaných makroekonomických rizicích. Připomeňme, že tato fráze se objevila v komentáři FOMC již před zvýšením úroků na konci minulého roku.

Kromě toho pak sama šéfka Fedu Janet Yellenová vyzdvihla, že drtivá většina členů vedení americké centrální banky stále počítá s jedním zvýšením úrokům do konce tohoto roku a ona se s tímto názorem ztotožňuje. Tím se obloukem dostáváme k nové střednědobé prognóze Fedu, která skočila téměř bez překvapení.

Predikovaná úroveň úrokových sazeb pro tento rok poklesla o 25 bazických bodů a v letech 2017 a 2018 shodně o 50 bazických bodů. To implikuje zvýšení úroků o 75 bazických bodů do konce příštího roku. Naopak dlouhodobá rovnovážná Fed sazba, o níž se vede uvnitř Fedu debata, se snížila jen kosmeticky a zcela zanedbatelně byl snížen i odhad dlouhodobého (potenciálního) růstu HDP.

  • Co nám tedy zářijové zasedání FOMC řeklo o dalších krocích americké centrální banky?

Zvýšení úrokových sazeb Fedu do konce roku zůstává silně ve hře, přičemž tak, jak jsme byli zvyklí v posledních měsících a letech, další postup Fedu bude záviset na příchozích datech – především těch z trhu práce. Laťka pro zvýšení úroků však například v případě měsíčního přírůstku nových pracovních míst (payrolls) už nemusí být nastavena tak vysoko. Yellenová totiž na tiskovce uvedla, že současné přírůstky (180 tisíc) jsou na americkou ekonomiku příliš vysoké a pokud by se nezvyšovala (či dokonce klesala) míra participace, mohlo by jí hrozit přehřátí. Co se pak týká přesného načasování, tak prosinec je samozřejmě pravděpodobnějším termínem než listopad, neboť v tomto měsíci budou prezidentské volby za rohem a Fed se nebude chtít stát jejich součástí.

Yellenová sice v reakci na naléhání novinářů zdůrazňovala, že Fed je apolitický a i listopadové zasedání FOMC může být “naživo” (navzdory plánu s tiskovkou), ale časová kolize s americkými volbami opravdu spíše hovoří pro zvýšení úroků až v polovině prosince.

EUR/USD: Americký dolar po zasedání Fedu mazal zisky z několika předešlých dní a vyhoupl se do blízkosti 1,12 EUR/USD. Vzhledem k tomu, že růst sazeb do konce roku zůstává velice vážně ve hře, na výraznější ztráty dolaru to zatím nevidíme. Ostatně krátký konec americké křivky (2letý swap), na který je dolar nejcitlivější, nedoznal prakticky žádných změn. Stejné jsou i nadále sázky na růst sazeb v prosinci (podle futures lehce přes 60 %). Dnes může více pozornosti přitáhnout vystoupení šéfa ECB Maria Draghiho. Trhy budou zvědavé, zda dál platí jeho názory z počátku září – tedy, že uvažovat o natažení QE zatím není potřeba.

Dluhopisy: Krátký konec americké křivky se po zasedání Fedu prakticky nezměnil. Dvouletý americký swap se dál drží lehce nad 1 % a pravděpodobnost růstu sazeb v prosinci zůstává lehce nad 60 %. Překvapivě více dolů šel dlouhý konec americké křivky, který na 10 letech spadl o zhruba 4 bps na 1,50 %. Německé dlouhé výnosy na Fed zareagovat nestihly a výnos desetiletého bundu se včera opatrně vrátil nad nulu. Při pohledu do budoucna nám nepřijde moc pravděpodobné, že by měly delší výnosy dál padat – opatrnější Fed je pro riziková aktiva a ropu dobrou zprávou a pozitivnější nálada na těchto trzích by měla bránit delším výnosům v dalším poklesu.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!