Americká centrální banka vrátila do hry růst sazeb

Americká centrální banka vrátila do hry růst sazeb

Z včerejšího zápisu z dubnového zasedání vyplynulo, že pokud Fed uvidí v nově příchozích číslech sílící růst, další zlepšení na trhu práce a pokračující návrat inflace k cíli, je připraven zvýšit v červnu sazby. A podle našeho názoru od dubnového zasedání skutečně viděl vesměs čísla ukazující na lepší výkon americké ekonomiky. Ke klíčovým číslům, která do červnového zasedání ještě uvidíme, patří květnový maloobchod a především květnové výsledky amerického trhu práce (3.6.). Ještě důležitější bude ale sledovat pokračující rétoriku klíčových členů amerického Fedu a to nejen směrem k americké ekonomice, ale také na adresu britského referenda o Brexitu, které nakonec může ovlivnit načasování dalšího růstu sazeb USA.

Již dnes hovoří vlivný člen newyorského Fedu WiIliam Dudley a na konci měsíce potom šéfka Fedu Janet Yellenová (27. května). Stále si myslíme, že Fed v červnu vzhledem k hlasování o Brexitu raději “pouze” připraví trhy na růst sazeb v červenci. Politické napětí a nejistota před britským referendem zjevně ovlivňuje i chování Evropské komise. Španělsko a Portugalsko přes rezignaci na snižování rozpočtových schodků (španělský deficit opět v roce 2015 přesáhl 5 % HDP) dostaly od Evropské komise další rok navíc na splnění svých fiskálních cílů. Francouzský komisař pro ekonomické záležitosti Pierre Moscovici správně vytušil, že navrhnout Madridu pokutu (až do výše 0,2 % HDP) v době kdy se Španělsko připravuje na mimořádné červnové volby a Británie na referendum by nebylo příliš taktní.

Kurz eurodolaru se sesunul k hranici 1,12, když peněžní trhy v USA začaly ve světle jestřábí rétoriky Fedu rychle zvyšovat sázky na to, že by Fed mohl v létě zvýšit úrokové sazby. Do tohoto scénáře pak zahrál jak podrobný zápis z posledního zasedání FOMC, tak průzkumy k referendu o EU ve Velké Británii, kde procento přívrženců BREXITu viditelně kleslo. To mimo jiné přispělo také k výraznému posílení libry. S ohledem na to, že Fed (i v Minutes) indikoval, že jeho rozhodování velmi závisí na datech, tak trh bude bedlivě sledovat americká data a to jak týdenní statistiky z trhu práce, tak důležitý index podnikatelské nálady od Philly Fedu. Data minimálně na tržním konsensu, pak budou hrát spíše ve prospěch rozjetého dolaru.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!