Americká data NFP by měla dnes potěšit

Americká data NFP by měla dnes potěšit

Data z amerického trhu práce umetou cestu k růstu sazeb

Ve Spojených státech dnes budou zveřejněny údaje z trhu práce, poslední střípek do mozaiky před zasedáním Fedu příští týden. Očekáváme, že americká ekonomika vytvořila v únoru 200 tisíc nových pracovních míst a průměrné hodinové výdělky přitom vzrostly o slušných 2,8 % y/y. Nezaměstnanost by měla zůstat beze změny. Tyto údaje by měly potvrdit příznivé trendy v americkém hospodářství a přesvědčit většinu amerických centrálních bankéřů, aby příští středu (v souladu s konsenzem trhu) zvýšili měnově-politické sazby.

ECB ponechala měnovou politiku beze změn, kvantitativní uvolňování bude zřejmě trvat déle

Evropská centrální banka ponechala měnovou politiku beze změn, stejně jako svůj holubičí pohled na ekonomiku a inflaci. Očekáváme, že k dalšímu snížení měsíčního tempa odkupů aktiv dojde až v září, kdy zároveň ECB oznámí prodloužení QE do června 2018. Ani to nebude konec kvantitativního uvolňování. Inflace nedosáhne cíle ani v dalších letech, takže ECB zřejmě později prodlouží QE až do září 2018. Poté ale bude muset ECB měnovou politiku utahovat rychleji. Očekáváme proto dvojí zvýšení sazeb na přelomu let 2018 a 2019.

EUR/USD: Nová optimističtější prognóza ECB posunula kurz eurodolaru nad 1,06, ale zde se neudržel a před dnešními statistikami z trhu práce v USA propadl zpět pod tuto hranici. Únorové payrolls přitom budou zřejmě velmi silné a zacementují tak očekávání, že Fed zvýší příští středu úrokové sazby. To bude eurodolar tlačit v následujících seancích níže, stejně jako nejistota před blížícími se volbami v Holandsku (rovněž ve středu), kde mohou výrazně zabodovat krajně euroskepticky laděné strany.

Akcie: Americké trhy se ve čtvrtek kolébaly kolem nuly a nakonec uzavřely včerejší seanci v zelené nule. Index S&P 500 posílil o 0,1 %, Dow Jones přidal 2,46 bodu a zakončil pod již překonanou hranicí 21000 na 20858 bodech. Nejlépe včera za oceánem dopadly akcie zdravotnického sektoru a energetické tituly, které si svorně připsaly 0,6 %. Nedařilo se především realitním developerům, kteří odepsali 1,3 %. Z perspektivy celého týdne jsou americké akciové indexy mírně pod svými zahajovacími hodnotami, když S&P 500 zatím odevzdal 0,8 % a Dow Jones 0,7 %.

Asijské akcie dnes v očekávání příznivých dat z amerického trhu práce posilují. Sedm z jedenácti sektorů indexu MSCI Asia Pacific je v zelených číslech, když nejlépe na tom jsou farmaceutické společnosti a výrobci spotřebního zboží. Japonské indexy Nikkei a Topix si v reakci na pozitivní zprávy hlavního evropského centrálního bankéře Maria Draghiho a oslabujícího jenu si v nočním obchodování polepšili o 1,5 a 1,2 %. Hongkongské akcie přidávají mírnějších 0,2 %.

ROPA: Cena ropy Brent včera klesla o další dvě procenta. Zároveň se zdá, že mezi saúdskými představiteli znovu zavládly obavy z rychlé odezvy amerických těžařů na období relativně vyšších cen ropy. Naproti jasnějším náznakům možného prodloužení dohody na omezení produkce se však objevuje spíše snaha “vystrašit” ostatní těžaře hovořením o opaku. Varování z úst saúdského ministra Faliha se zejména americkým “břidlicářům” dostalo již v úterý, kdy naznačil, že “černí pasažéři” profitující z vyšších cen ropy nejsou vítáni. Důležité do následujících týdnů tak bude opět sledovat komunikaci OPECu a Ruska.

Zdroj: ČSOB a Komerční banka

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!