Americké akcie dosáhly na nová maxima

Americké akcie dosáhly na nová maxima

Hlavní události

  • Zítra oznámí své výsledky za třetí čtvrtletí výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Očekáváme, že i přes pokles tržeb o 12 % dojde k zvýšení EBITDA o třetinu především díky poklesu cen polymerů a snížení finančních nákladů.
  • Západoevropské akcie by dnes měly zahájit mírným růstem.
  • Investoři dnes budou hodnotit stav americké ekonomiky podle indexu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a předběžných indexů nákupních manažerů za listopad. V zápisu z jednání Fedu pak budou hledat utvrzení o prosincovém zvýšení sazeb, jehož pravděpodobnost se na základě futures přibližuje ke 100 %.
  • Výsledková sezóna je u konce a tak v USA dnes bude oznamovat pouze výrobce domácí elektroniky Deer Consumer a v Evropě pak ze známějších jmen německá technologická společnost Infineon Technologies.
  • Société Générale snížila doporučení na Držet pro akcie turecké banky Halkbank.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie včera pokračovaly v ziscích, když oba hlavní indexy pokořily historické hranice. Index S&P 500 přidal 0,2 % a lehce překročil psychologickou hranici 2.200 bodů. Výrazně k tomu přispěl telekomunikační sektor, který přidal 2,1 %. Návratu realitního sektoru k růstu (+1,7 %) pomohla zpráva o výrazně vyšším prodeji starších bytů v USA, které dosáhly maxima od února 2007. Index Dow Jones Industrial rostl o 0,4 % a poprvé v historii překročil hranici 19.000 bodů. Zprávy z jednání OPEC o nedosažení dohody o těžebních kvótách pro Írán a Irák zastavily dopolední růst cen ropy, které tak zakončily den těsně pod 48 USD/b.

Asijské trhy včetně Austrálie dnes pokračují v nastoupeném směru vzhůru, podporované optimismem z dobrého stavu americké ekonomiky a s vidinou expansivních opatření nového amerického presidenta. Index MSCI Asia Pacific po včerejších 1,1 % dnes přidává dalších 0,6 %, tažen především těžařským sektorem a finančními institucemi. Australský S&P/ASX 200 roste o 1,3 % a Hang Seng China Enterprises přidává 0,2 %. V Japonsku se dnes kvůli svátku neobchodovalo.

Pegas Nonwovens

Společnost zítra ráno zveřejní výsledky hospodaření za třetí kvartál. Meziroční srovnání jednotlivých ukazatelů dává poměrně zkreslené údaje. U tržeb očekáváme pokles o 12 % na 50,89 mil. EUR kvůli výraznému propadu cen polymerů, zatímco výši produkce očekáváme na úrovni 25,4 kt, což znamená meziroční nárůst o více jak 7 %. Na úrovni EBITDA odhadujeme meziročně zvýšení o jednu třetinu na 10,83 mil. EUR. S tím jsou spojeny dva hlavní faktory: (1) nižší náklady na vstupy díky cenám polymerů a (2) přecenění opčního akciového plánu, které by oproti loňské ztrátě dosahující téměř 1 mil. EUR mělo dosáhnout zisku na úrovni 144 tis. EUR. Ohromný meziroční nárůst čistého zisku je výsledkem poloviční ztráty z finančního výsledku (-1,9 mil. EUR) díky menším kurzovým ztrátám a úrokovým nákladům, které jsou nižší o výdaje spojené s úrokovým swapem, který byl splatný letos v červnu. Čistý zisk by tak měl dosáhnout zhruba 4,8 mil. EUR.

Zdroj: Analytický tým Komerční banky

 

 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!