Americké prezidentské volby oslabují dolar i akcie

Americké prezidentské volby oslabují dolar i akcie

Americké volby hrají na trzích hlavní roli a bylo to vidět i v páteční reakci na jinak velice dobrá čísla z amerického trhu práce. Nečekané bylo zejména výrazné zrychlení dynamiky amerických mezd, které v říjnu rostly meziročně o 2,8 % (nejrychleji za více než 7 let). Za normálních podmínek by to byl poměrně jednoznačný signál pro zisky dolaru a úprk z bezpečných dluhopisů. Tentokrát ovšem ne.

Trhy dál žijí americkými volbami, kde řada hráčů vidí ve vítězství Donalda Trumpa podobné riziko jako například v brexitu. Dolar se proto na nic nezmohl, akcie slábly a naopak dluhopisy posilovaly. Víkendová stabilizace preferencí Hillary Clintonové by mohla trhy trochu zklidnit. Stejně tak jako vyjasnění pozice FBI, která na základě nových informací nehodlá začít Clintonovou vyšetřovat. Volby jsou ale doslova “za rohem” a do středečního rána, kdy budou zveřejněné výsledky, asi nelze čekat nic víc než nervózní vyčkávání.

Zatímco krátký konec americké křivky je v tuto chvíli spíš připraven na vítězství Hillary Clintonové (sázky na růst sazeb v prosinci jsou vysoké – 76 %), delší dluhopisy do velké míry těžily z nárůstu nervozity a pokud by zvítězila Hillary Clintonová, mohou podle nás zaznamenat ztráty (růst výnosů). Naopak vítězství Donalda Trumpa by i tak (i když by ještě záleželo na výsledku voleb do senátu) pravděpodobně delším dluhopisům pomohlo, protože by minimálně krátkodobě vedlo k úprku z rizikových aktiv (akcií). Lekce z brexitu ovšem říkají, že výprodeje rizikových aktiv nastartované na trzích politickými událostmi zpravidla nemají až tak dlouhý život. Zvlášť pokud by Spojeným státům podobně jako Británii nakonec pomohla slabší měna.

EUR/USD: I v posledních hodinách se ukazuje, že dolar dnes nesleduje data, ale spíše politiku. Zatímco důležitá čísla z amerického trhu práce, která ukázala na zrychlený růst mezd, byla v pátek ignorována, tak pohyby v předvolebních průzkumech s dolarem hýbají (ty se mírně posunuly zpět ve prospěch Clintonové). Eurodolar tak až do středy ráno zřejmě zůstane v zajetí voleb a bude vyčkávat na jejich výsledek. Co se týká libry, tak nadšení z toho, že to bude parlament, který rozhodne o brexitu, začíná vyprchávat, nicméně i libra čeká na americké volby.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!