Americké prezidentské volby zastiňují Fed

Americké prezidentské volby zastiňují Fed

Pohled na prudce oslabující mexické peso, které se stalo synonymem tržního strachu z prezidentování Donalda Trumpa, potvrzuje, že téma amerických voleb se rozehrálo opět naplno. Nejenže, že tak zastiňuje další důležitá data jako například včerejší index ISM, ale dokonce vrhá stín i na právě probíhající zasedání Fedu. Za jiných okolností by totiž jednání FOMC bylo co do důležitosti jasně nejtěžším kalibrem, neboť zvýšení úrokových sazeb se blíží.

A jaký dnes přesně Fed večer doručí vzkaz? Podle našeho názoru by komentář FOMC měl sice vyslat jestřábí signál v tom smyslu, že popíše makroekonomická rizika jako (skoro) vybalancovaná, avšak mohou se v něm objevit i mírně znejišťující prvky. Předně, Fed zřejmě s ohledem na předvolební výprodej neuvede explicitně, že chce v prosinci zvýšit úroky, jako to udělal přesně před rokem, kdy potřeboval trh na zvýšení sazeb lépe připravit. Připomeňme, že (implikovaná) tržní pravděpodobnost toho, že Fed na příštím zasedání zvýší úroky, byla tehdy viditelně nižší než dnešních 68 %.

Jako další neutralizující faktor pak může zapůsobit i fakt, že pro okamžité zvýšení úroků zřejmě zvednou ruku jen dva členové FOMC (oproti třem hlasům minule). Nicméně, i když bude Fed večer relativně neutrální a ohledně růstu úroků méně konkrétní (než by se čekalo), volatilitu na trzích to zřejmě do příštího úterý neuklidní. Trhy budou až do amerických voleb hltat každou zprávu týkající se předvolební kampaně, průzkumů či populární kauzy s emaily Hillary Clintonové. Teprve příští středu ráno až budou přibližně známy volební výsledky se pozornost opět soustředí na makroekonomické fundamenty a chování tvůrců hospodářských politik v čele s americkými centrálními bankéři.

EUR/USD: Trump Clintonovou dotahuje a dolaru se to nelíbí

Lepší než očekávaná data o podnikatelské náladě v americkém průmyslu (index ISM) byla včera zastíněna volbami a dolar tak oslabil proti většině hlavních měn. Na vině byl předvolební průzkum Washington Post a stanice ABC, který Donaldu Trumpovi přiřkl jednoprocentní vedení v souboji o Bílý dům. Dnes je na pořadu Fed, který by spolu s daty z trhu práce (ADP) byl jednoznačně hlavní událostí, avšak je otázkou, zdali vše nebude přehlušeno předvolebním humbukem. Dolaru může nicméně lehce navíc ublížit nejen fakt, že Fed sazby dnes nezvýší, ale navíc možná nevyšle tak konkrétní (neutrálnější) signál k prosincovému zasedání. Na něm se očekává zvýšení úroků o další 25 bazických bodů.

Technickou analýzu EUR/USD naleznete zde.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!