Americké sazby mohou držet níže slabší ranní data z Japonska

Americké sazby mohou držet níže slabší ranní data z Japonska

O víkendu zaujaly zejména další jestřábí komentáře z úst některých hlavních (hlasujících) představitelů Fedu. Názory na růst sazeb v létě (červen/červenec) se tak asi budou na počátku tohoto týdne dále množit, což se dluhopisům nemusí líbit. Na druhé straně však americké sazby mohou držet níže slabší ranní data z Japonska. Evropské dluhopisy dnes budou zajímat bleskové odhady podnikatelských nálad za květen.

 Eurodolar se pohybuje v blízkosti 1,12

Stoupající sázky na růst amerických sazeb dolar v uplynulém týdnu posílily o více než 1 % a měnový pár splul do blízkosti 1,12 EUR/USD. Pokud ve světle výroků Janet Yellenové půjdou sázky na červnový/červencový růst sazeb ještě vzhůru, může dolar dále sílit a zkusit se podívat do blízkosti 200denního průměru (1,10 EUR/USD). Současně se euru nemusí líbit patová situace v jednáních Evropské unie s MMF ohledně dalšího osudu řeckého záchranného programu. Z tohoto pohledu bude klíčové sledovat úterní setkání ministrů financí eurozóny.

Cena ropy Brent v pátek klesala. Zajímavou zprávou byla stabilizace počtu aktivních vrtných souprav v USA, ke které patrně přispěly i vyšší ceny ropy. Ta sama o sobě nestačí k tomu, aby se zvrátil trend poklesu těžby ropy v USA, ale vyšší ceny ropy v posledních týdnech jej patrně zpomalí. Dnes ráno cena ropy dále klesá. Nemusí se jí mimo jiné líbit ani slabší čísla z Japonska v podobě nízkých dovozů (mj. i ropy) a slabšího než očekávaného indexu PMI. Hlavním tématem však asi i nadále zůstává produkce ropy. V této souvislosti bude sledovaný další vývoj ve Venezuele, kde se ekonomická situace kvůli nízkým cenám ropy výrazně zhoršuje.

Technologie na konci minulého týdne hlavním akciovým lákadlem

Páteční obchodování v USA bylo od začátku naladěno na pozitivní notu. V průběhu obchodní seance ale indexy začaly lehce ztrácet dech a až na technologie se akcie vzdálily denním maximům. Index Dow Jones Industrial Average po ambiciózním startu stáhl nohu z plynu. DJ připsal 0,4 % na úroveň 17500 bodů. Vyššímu růstu stál v cestě hlavně spotřebitelský sektor. S&P 500 rostl o 0,5 % na 2052 bodů. Jako rezistence zde působí 50denní klouzavý průměr (v pátek 2060), který jej zatím nepustil výše. Technologický Nasdaq Composite po optimistických zprávách ze strany firem zabývajících se výrobou polovodičů posunul svou hodnotu o 1,2 % výše na hranici 4769 bodů.

Zdroj: analytický tým ČSOB

 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Comments are closed.
Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!