Americký dolar sleduje výroky představitelů Fedu

Americký dolar sleduje výroky představitelů Fedu

EUR/USD: Závěr minulého týdne přinesl data z amerického trhu práce. Růst zaměstnanosti výrazně zaostal za odhady, ale nezaměstnanost se dál snížila a mzdy rostly v souladu s předpoklady. Dolar nejprve oslabil a americké výnosy spadly, ale pak přišel návrat (motivovaný i jestřábím výrokem W: Dudleyho z Fedu) a americká měna si nakonec připsala zisky vůči euru a libře.

Britské měně uškodila slabá průmyslová výroba. Tento týden začíná naopak lehce holubičím výrokem dalšího vlivného člena Fedu Bullarda, což přináší návrat eurodolaru zpět k 1,06. Komunikace centrální bankéřů (dnes odpoledne promluví šéfka Fedu Yellenová) a americká inflační data by měly být těmi hlavními událostmi tohoto týdne.

ROPA: Ceny ropy v pátek lehce korigovaly směrem dolů, ale navzdory slabším payrolls a jestřábí rétorice Fedu prakticky vymazaly počáteční ztráty. Aktivita amerických těžařů přitom dále pokračuje v růstu – počet ropných vrtů vzrostl za týden o 10 a v meziročním srovnání činí nárůst 318 vrtů, neboli 90 %.

KORUNA: Česká koruna se pozvolna posunula do blízkosti 26,50 EUR/CZK. Její obchodování druhý den po vypnutí intervencí bylo ale spíše poklidnější. Dál se stahují forwardové body a vzhůru jdou výnosy krátkých českých dluhopisů. Zdá se, že “sázkaři” na zisky koruny s vybíráním zisků nespěchají a koruna se bude zpočátku pokoušet o pozvolné posilování. Zajímavé bude sledovat, zda se na prvních technických překážkách (26,50 EUR/CZK) objeví výraznější snaha vybírat zisky. V tomto týdnu bude nejostřeji sledovaným číslem domácí inflace, která by dalším lehkým nárůstem koruně rozhodně neměla uškodit.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!