Americký Fed vysílá další signály směrem ke zvýšení úrokových sazeb

Americký Fed vysílá další signály směrem ke zvýšení úrokových sazeb

Rétorika Fedu dále přitvrzuje, jakoby ani nebyly v USA volby za rohem. O víkendu to byl druhý muž americké centrální banky Stanley Fischer, který vyslal celkově již čtvrté jestřábí varování během uplynulého týdne. Po této dělostřelecké přípravě trhy ještě více upřou pozornost k pátečnímu vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové na každoročním sletu centrální bankéřů v americkém Jackson Hole. Nicméně do té doby ještě pár dní uteče a čas trávený přemítáním, jestli a kdy přesně vlastně americká centrální banka letos hodlá zvednout úrokové sazby, zkrátí řada důležitých údajů.

K těm zajímavým budou nepochybně patřit důležité předstihové ukazatele v podobě podnikatelských nálad z eurozóny a USA (indexy PMI) a dále tvrdá data z USA, která nám i Fedu dále naznačí, jak vstoupila americká ekonomika do třetího čtvrtletí. Konkrétně půjde o zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby a americký zahraniční obchod, což jsou poměrně volatilní makroekonomické položky. Těsně před vystoupením Yellenové bude oznámena i revize růstu amerického HDP za druhé čtvrtletí, kde máme podezření, že prvotní odhad byl velmi nízký a toto číslo by se mělo revidovat vzhůru. Revize může přiživit očekávání, že se Fed ještě do konce roku pohne.

A jak si tato očekávání vlastně stojí? Trhy s dolarovými úrokovými futures ukazují na to, že trh vidí šanci zvýšení sazeb Fedu v září stále jen z 22 %, přičemž do konce roku implikovaná pravděpodobnost zvýšení úroků o 25 bazických bodů vzroste těsně nad 50 %. Vzhledem k tomu, že málokdo tuší, co má Yellenová za lubem, tak se tyto hodnoty v průběhu tohoto týdne velmi pravděpodobně zvýší, což se řadě trhů nebude líbit.

EUR/USD: Dolar v posledních dnech maže ztráty, což lze výhradně přičíst jestřábí rétorice Fedu, kterou trh začíná více reflektovat. O víkendu to byl druhý muž americké centrální banky Stanley Fischer, který uvedl, že americká centrální banka je blízko naplnění svého (duální) mandátu. Pozornost trhu se bude nyní upírat k pátečnímu vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové na každoročním sletu centrální bankéřů v americkém Jackson Hole. Do té doby však může dolar ještě zpevnit, neboť pravděpodobnost, kterou trh přičítá šanci na zvýšení úroků do konce roku, je stále relativně nízká (22 % na září, 51 % na prosinec).

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!