Americkým prezidentem je Donald Trump

Americkým prezidentem je Donald Trump

Kdo se těšil na vyšší volatilitu po amerických volbách tak, ten se jí dnes dočká vrchovatě. Trhy, sázkové kanceláře a agentury provádějící předvolební průzkumy se opět ocitly mimo, když zcela podcenily schopnost Donalda Trumpa získat Bílý dům. A aby toho nebylo málo, tak Republikáni mají celý kongres (tedy včetně důležitého Senátu), takže následující dva roky mohou opravdu kormidlovat Ameriku, kam chtějí.

Zatímco liberální intelektuální elita nyní rozjímá nad tím, jak jí mohl americký volič zradit, tak je třeba se rychle a pragmaticky zorientovat v tržní situaci. Takže riziková aktiva v čele s mexickým pesem jsou pod tlakem, americké akcie podle futures ztrácejí okolo 49 a dolar ztratil dvě velké figury proti euru. Naopak bezpečným dluhopisům se daří, což platí i pro ty americké. Odhlédneme-li však mexického pesa, které během pár hodin ztratilo 10 %, tak ztráty (a pokud jde o zisky v případě dluhopisů) nejsou zatím nijak alarmující a pohybují se v mezích “zdravé korekce”, kdy se trhy nechaly chytit v pasti vlastního uspokojení, že americký volič nebude chtít žádnou změnu.

Vývoj další situace bude nyní hodně záviset na tom, jak obezřetný či agresivní bude ve své rétorice nový prezident Trump. Pokud předvolební rétorika náležitě zmírní, tak se mohou trhy rychle zklidnit v duchu po-brexitového vývoje. Naopak pokud by první Trumpova vystoupení či tweety potvrdily tvrdou linii z předvolební kampaně namířenou vůči některým zemím (Čína, Mexiko, Saudská Arábie,…), tak se riziková aktiva rychle zklidnit nemusí.

Brexit nám také rovněž ukázal, že tržní vývoj, resp. vývoj finančních podmínek (akciových trhů, inflační očekávání, kreditní marže) po důležitém hlasování podmiňuje i krátkodobé chování centrálních bank. A zde jsou oči upřeny na Fed, neboť americká centrální banka je silně nakročena v prosinci zvýšit úrokové sazby. Pokud by však ekonomika čelila hlubšímu výprodeji rizikových aktiv, těžko si lze představit, že by jej Fed hodlal urychlit zvýšením úrokům.

Naopak dojde-li za pár dní ke zklidnění tržní situace a podnikatelské nálady se nijak nezhorší – tak jsme to pozorovali po brexitu – Fed nemusí být nakonec tak zbrklý jako Bank of England (která rychle snížila úrokové sazby). Počkejme si tedy na první povolební vystoupení Donalda Trumpa a komentáře z vedení Fedu – obojí snad dá trhům i ekonomice jasnější směr. Alespoň tedy do konce tohoto roku. Rok 2017 bude zřejmě s Donaldem Trumpem v Bílém domě dost jiný než roky předtím.

Kurz eurodolaru zažil divokou noc

Kurz eurodolaru zažil divokou noc, a to když postupně vycházelo najevo, že H. Clintonová Bílý dům nezíská. Eurodolar se tedy posunul o dvě figury výše a dokonce atakoval hranici 1,13. Co dále – bude záležet na tom, jak se podaří zklidnit akciové trhy, k čemuž může (ale také nemusí) přispět vystoupení nového prezidenta D. Trumpa. Každopádně fakt, že má nyní plnou podporu Kongresu (který kompletně ovládli Republikáni) umožňuje Trumpovi plně realizovat svůj předvolební program – tedy např. přehodnotit obchodní dohody jako je NAFTA. Trumpova povolební rétorika teď bude důležitá nejen pro akcie, ale i dolar, stejně jako vystoupení lidí z vedení Fedu (dnes má např. mluvit Williams či Kashkari).

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!