Analýza dat NFP a amerického trhu práce

Analýza dat NFP a amerického trhu práce

Americký trh práce dokázal znovu pozitivně překvapit. Růst zaměstnanosti byl opět vysoko nad 200 tisíci a mzdy udržely meziroční dynamiku. Náprava slabých výsledků z dubna a května tím výrazně pokročila. V červenci v americké ekonomice přibylo 255 tisíc pracovních míst oproti konsensu na úrovni 180 tis. Předchozí měsíc byl navíc revidován ještě výš, na 292 tis. Hodně se nabíralo ve firmách poskytujících specializované služby, dále ve službách spojených s volným časem a ve školství a zdravotnictví. Výrobní sektor přispěl k růstu zaměstnanosti kladně, v těžbě se však dál propouštělo. Lidi opět slušně nabíraly i veřejné instituce.

Trh práce nás v dubnu a květnu vystrašil dvojími slabými výsledky. I při zohlednění mimořádných událostí a blízkosti plné zaměstnanosti byla čísla slabá. Následně ale dochází k významnému rozptýlení obav. Červen, a hlavně nyní červenec, napravují výpadek v růstu zaměstnanosti. Zlepšení je znát i po odhlédnutí od značné volatility v jednotlivých měsících. Situace na trhu práce a důvěra v ni tak budou dál živit výdaje spotřebitelů, na kterých stojí hospodářský růst.

Do třetího kvartálu by tedy ekonomika měla našlápnuto ke zrychlení, zvláště pokud investice už nebudou tak silnou brzdou. Důležitý je i vývoj mezd, které drží tempo. Implikace směřují opět k silnému spotřebiteli a také k pozvolnému nárůstu jádrové inflace. Stále od ní nečekáme nějaké výrazné zrychlování, ale podmínky na postupný vzestup se upevňují. Červencový report z trhu práce díky zmíněným implikacím drží ve hře letošní zvýšení sazeb Fedu. Trh s takovou možností zatím příliš nepočítal, ale očekávání se budou posouvat tímto směrem, což je už vidět na rostoucích dluhopisových výnosech. Vyšší sazby na konci roku jsou podle nás reálné. Mohli by to ve svých komentářích více zmiňovat i zástupci centrální banky, kteří se po slabším HDP rétoricky přeladili zpět k opatrnosti. Pro dolar jsou dnešní data jednoznačné plus.

NFP_USA

Míra nezaměstnanosti zůstává stabilní na 4,9 procenta. Podle průzkumu v domácnostech se v červenci značně rozrostly řady pracujících, což koresponduje se statistikami z firem. Pracovní síla se dál zvětšovala a spolu s ní i míra ekonomické aktivity (participace). U ní se vracíme zpět k rostoucímu trendu naznačujícímu, že zotavení trhu práce dostává hlubší rozměr.

nezamestnanost_USA

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!