Analýza ropy a kanadského dolaru

Analýza ropy a kanadského dolaru

Kanadský dolar od 20. ledna do 7. března 2016 posílil proti americkému dolaru o 8 procent, čímž následoval cenu americké ropy WTI, které přidala neuvěřitelných 35 procent, když vzrostla z lednových minim 28 USD na 39 USD za barel. Korelace mezi cenou ropy a kanadským dolarem od roku 2015 výrazně vzrostla a hodnota korelačního koeficientu se vyšplhala na 0,68. Koeficient může nabývat hodnot od mínus 1 do plus 1, přičemž mínus 1 znamená absolutní negativní korelaci, ceny se vyvíjí opačným směrem, 0 znamená, že se ceny pohybují nezávislé na sobě a 1 vypovídá o tom, že se ceny aktiv vzájemně kopírují.

Graf: Cena kanadského dolaru proti americkému dolaru (CAD/USD) a cena ropy v letech 2014-2016, v dolní části je graf korelačního koeficientu

ropa a kanadský dolar korelace

Kanadský dolar následuje cenu ropy, avšak proti jeho posilování hraje dluhopisový trh. Rozdíl mezi výnosy amerických a kanadských 2leých státních dluhopisů (šedou barvou) se zvětšuje a nůžky, jak lze vidět na grafu níže, se rozevírají.

usd_cad

Když se podíváme na graf ropy, tak pro kanadský dolar bude klíčová reakce ceny ropy na Fibonacciho hodnotu 50 a lednová maxima. Když je prorazí nahoru, otevře se ropě velký prostot k růstu s potenciálem dosažení maxim ze srpna, října a listopadu 2015. CAD by v tomto případě dále posiloval. Pokud však ropa rezistenci nezdolá a nakonec opustí i rostoucí trendový kanál, pak lze čekat testování letošních minim a oslabení kanadského dolaru podpořeného rozšiřujícím se spreadem (rozdílem) ve výnosech na dluhopisovém trhu.

ropa_9_3_2016

Graf kanadského dolaru nám nabízí hezkou býčí divergenci a silnou podporu v podobě 200denního průměru. Na růst USD/CAD , tedy oslabení CAD je dobré si počkat. Pravděpodobnost se zvýší, když USD/CAD prorazí klesající trendovou linií směrem nahoru a ropa se nedostane nad rezistenci 39 až 40 USD za barel.

usd_cad_9_3_2

Pozn.: Dnes odpoledne zasedá kanadská centrální banka

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!