Barel ropy Brent se opět podíval nad 30 USD

Barel ropy Brent se opět podíval nad 30 USD

Navzdory vyššímu než očekávanému růstu zásob ropy a benzínu v USA cena Brentu včera prudce vzrostla a dnes ráno se pohybuje nad 30 USD/barel. Chladnější počasí na severní polokouli a pokles zásob destilátů v USA patrně přispěly k růstu, který zřejmě zesílilo vybírání zisků z uzavírání krátkých pozic. Komoditám však včera prospěla celkově lepší nálada na trzích a rostly tak například i ceny základních kovů, v průměru o 1,6 %. Výrazně posílil i kanadský dolar. Analýzu EUR/CAD naleznete zde. V reakci na cenu ropu rovněž posílily energetické tituly, čemuž se těčila Wall Street.

Nejnižší hodnoty od dubna 2014 včera opustily akcie na druhé straně Atlantiku, poté co investoři nejdříve pozitivně přijali konferenci ECB a slova ohledně jejího odhodlání přizpůsobit svoji monetární politiku současnému vývoji. Indexu S&P500 nejvíce pomáhaly akcie energetických společností. Celkově index Dow Jones rostl o 0,74 %, index S&P 500 rostl o 0,52 % a Nasdaq pouze o 0,01 %.

Zlotý s forintem včera opět posilovaly. Výraznější pohyb opět zaznamenal zlotý, kterému pomohla i domácí makročísla – průmysl i maloobchod v prosinci dopadly lépe, než se čekalo, což nás utvrzuje v našem pozitivním pohledu na polské fundamenty (a v sázkách na posilování zlotého). Zlotý ignoroval varování agentury Fitch, že způsob řešení problému polských hypoték může ohrozit zdraví bankovního sektoru. Hlavní roli nicméně sehrálo zasedání ECB, které vyznělo holubičím způsobem a pomáhalo tak regionálním měnám na frontě s eurem. Případné další uvolňování měnové politiky by sice mělo mít ekonomické následky i pro země regionu, nicméně reakce v podobě uvolňování měnových politik v Polsku a v Maďarsku či prodlužování intervenčního režimu v ČR nečekáme.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!