BCPP: Analýza výsledků hospodaření akcií Philip Morris ČR

BCPP: Analýza výsledků hospodaření akcií Philip Morris ČR

 

Výsledky hospodaření: Tržby společnosti bez zahrnutí spotřební daně a DPH v letošním prvním pololetí vzrostly o necelých šest procent, a to zejména v důsledku příznivého vývoje objemu prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek v prodejích v České republice a na Slovensku. Provozní zisk dosáhl 1,63 mld. CZK, čistý zisk činil 1,32 mld. CZK (pro oba -200 mil. CZK yoy). Výsledky hospodaření byly ovlivněny nepatrně nižšími kurzovými zisky a rozdílným časovým rozložením vynaložených provozních nákladů. Celkově údaje mírně zaostaly za očekáváním trhu.

Hlavní trendy a fakta: (1) Příznivý prodej objemů a míry zastoupení pomohl růstu tržeb v České republice o 4,2 % yoy na 2,8 mld. CZK. Stejným tempem rostl i celý trh cigaret v tuzemsku. Na druhou stranu negativně působil vývoj cen. Tržní podíl Philip Morris ČR na českém trhu cigaret pokračoval v poklesu, tentokrát o 0,6 pb na 45,8 %. Objem domácího odbytu se zvýšil o 6,6 % na 4,4 mld. kusů v porovnání se stejným obdobím loňského roku. (2) Pro společnost nadále panuje příznivá situace na Slovensku a vývoj tržeb ovlivnily podobné faktory jako v České republice. Tržby v místní měně tak vzrostly o 3,6 % na 48,8 mil. EUR. Celkový trh cigaret zde vzrostl o 0,3 % na 3,4 mld. kusů. PMČR se nadále daří zvyšovat tržní podíl na tomto trhu. Ten dosáhl v polovině letošního roku 57,4 % (o 0,9 pb více než v první polovině 2015). Objem odbytu se zvýšil o 3,3 % na 1,9 mld. kusů. (3) Tržby za výrobní služby dosáhly 1,3 mld. CZK, což představuje meziroční nárůst o téměř 14 %.

Potenciální dopad na předpovědi: Zveřejněné výsledky hospodaření byly oproti našemu očekávání lepší. Naše odhady ale ponecháváme v platnosti, čekáme téměř 3% nárůst čistého zisku oproti loňskému roku, což by se mohlo projevit i na nepatrně vyšší dividendě.

Potenciální dopad na cílovou cenu a doporučení: Vysoký dividendový výnos v porovnání s nízkými úrokovými sazbami by měly být nadále atraktivní pro akcie společnosti. 13. června jsme publikovali naši analýzu s nákupním doporučením a cílovou cenou na 13 500 CZK. Toto doporučení držíme nadále v platnosti.

Rizika: Přísnější regulace kouření a razantnější zvyšování spotřebních daní považujeme aktuálně za největší rizika, která by se projevila na výsledcích i ocenění firmy negativně.

Očekávané události: 16. listopadu společnost zveřejní svoje provozní ukazatele za třetí čtvrtletí letošního roku.

PM1 PM2 PM3

Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!