BCPP: Týdenní výhled pro pražskou burzu

BCPP: Týdenní výhled pro pražskou burzu

Uplynulý týden se investoři soustředili především na zasedání ECB a další vývoj programu QE. ECB uvedla, že program QE bude prodloužen do konce roku 2017 (doposud do 1Q17). Současně uvedla, že dojde ke snížení na 60 ze současných 80 mld. EUR měsíčně. Draghi dále dodal, že ECB bude nadále připravena podniknout všechny nutné kroky v případě potřeby k udržení stability v rámci EU. Akciové trhy přijaly informace pozitivně, euro naopak výrazně oslabilo. V USA oznámené informace podpořily současnou „Trump“ rally a akciové indexy si připsaly 3-4 %, v Evropě pak ECB pomohla k ještě výraznějším růstům. Domácí index PX výrazně zaostával a zakončil týden na 901 bodech (+1,6 % t/t).

Z domácích informací jsme se zaměřili na Unipetrol, který zveřejnil listopadové marže. Rafinérská modelová marže v listopadu vzrostla na měsíční bázi na 4,9 USD/b (-12,5 % r/r) a dosáhla téměř letošního maxima. Společná petrochemická marže je meziměsíčně téměř konstantní (785 EUR/t), v meziročním srovnání jde o mírný pokles (-5,1 %). Současné makroprostředí je pro Unipetrol silné a mělo by to pozitivně ovlivnit výsledky. Titul zakončil týden na 180 Kč (-0,4 % t/t).

PROTIKUŘÁCKÝ ZÁKON

Poslanecká sněmovna v pátek posvětila ve třetím čtení tzv. „protikuřácký zákon“. Zákon by mohl být účinný od května 2017, pokud nedojde k jeho dalšímu zdržení. Schválení se očekávalo a je již zohledněno ve většině projekcí. Jen připomínáme, že tento zákon byl překvapivě neschválen letos na jaře. Philip Morris ČR v pátek uzavřel na 12 650 Kč (+0,2 % t/t).

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií týdne byla Moneta (-5,8 % na 78,7 Kč). Na titulu se neobjevila kurzotvorná informace. Je patrné, že investoři před koncem roku realizují zisky, které Moneta nabrala od květnového IPO. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla mediální společnost CME (+6,6 % na 69,4 Kč). Akcie se přidaly k rostoucímu technologickému sektoru v USA, kde se akcie primárně obchodují. Dařilo se také rakouským finančním institucím Erste Group (+5,6 % t/t) a VIG (+6 % t/t), které rostly spolu s celým finančním sektorem v Evropě.

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden se investoři zaměří na středeční zasedání Fedu. Trh je již přesvědčen o tom, že dojde ke zvýšení sazeb o 25 b.b. Důležitý pak bude doprovodný komentář týkající se dalšího přístupu k utahování měnové politiky. Pokud dojde k očekávanému zvýšení s relativně holubičím komentářem, tak bychom očekávali kladnou reakci trhu. I přes Fed jsme pro příští týden mírnými optimisty.

Z makroekonomického výhledu zmiňme úterní průmyslovou výrobu v Číně (oček. beze změny +6,1 % m/m). V USA se zaměříme na středeční maloobchodní tržby (oček. +0,3 po +0,8 % m/m), průmyslovou výrobu (oček. -0,2 po 0,0 % m/m) a večerní rozhodnutí Fedu o sazbách (oček. +25 b.b.). V Německu bude v úterý zveřejněn index ZEW.

Zdroj: J&T Banka

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!