BCPP: Unipetrol zveřejněnými výsledky za třetí kvartál zklamal

BCPP: Unipetrol zveřejněnými výsledky za třetí kvartál zklamal

Hlavní události

  • Unipetrol zveřejněnými výsledky za třetí kvartál zklamal.
  • Západoevropské akcie by dnes měly odstartovat smíšeně, budou čekat na ECB.
  • Spojené státy dnes zveřejní pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti a prodeje existujících domů. Hlavní slovo však dnes bude mít Evropská centrální banka, která zasedá ke své měnové politice.
  • Výsledky hospodaření dnes reportují například Microsoft, American Airlines nebo Verizon Communication.
  • Analytici Société Générale snížili doporučení na držet pro akcie belgického pivovaru Anheuser-Busch InBev.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie po vlažném začátku nakonec včerejší obchodování zakončily se ziskem 0,2 %. Podporu našly především u energetických titulů, které si v reakci na rostoucí ceny ropy připsaly 1,4 %. Druhým nejúspěšnějším byl finanční sektor (+0,8 %), když lepší než očekávané výsledky zveřejnila další banka, tentokráte Morgan Stanley.

Převaha nakupujících byla patrná i na asijském kontinetu. V největších ziscích se nacházejí japonské akcie, které kromě rostoucích cen černého zlata podporuje i slábnoucí jen. Index Nikkei 225 tak uzavřel o 1,4 % výše než včera. Ostatní trhy přidávají do půl procenta.

Nejzásadnější dnešní událostí je zasedání Evropské centrální banky. Od té se očekává, že až na svém prosincovém zasedání oznámí prodloužení stávajícího programu kvantitativního uvolňování a postupné snižování měsíčních nákupů o 10 mld. EUR. Od dnešního jednání očekáváme jen mírně holubičí rétoriku, která by měla akciové trhy spíše uklidnit. V případě, že by se Mario Draghi přeci jen více rozmluvil o dalších krocích v měnové politice, domníváme se, že by jeho slova měla akciové trhy spíše podpořit.

Unipetrol

Petrochemická skupina Unipetrol dnes ráno zveřejnila výsledky hospodaření za 3Q 16. Ty zaostaly za očekáváním ve všech hlavních položkách kromě tržeb. Mziročně jsme zaznamenali hluboký propad provozního i čistého zisku. Důvodem byla odstávka etylenové jednotky v Lítvínově a rafinérie v Kralupech. Unipetrol na základě interních odhadů předpokládá, že by měla získat od pojistitele ušlý obchodní zisk za třetí kvartál ve výši 3,3 mld. CZK v souvislosti s etylenovou jednotkou a 0,6 mld. CZK kvůli odstávce kralupské rafinérie. Meziročně došlo k propadům rafinérské i petrochemické marže, o více jak tři miliardy se meziročně snížila i čistá hotovostí pozice kvůli vyšší potřebě financování pracovního kapitálu a kapitálových výdajů.

Zveřejněné výsledky jsou zklamáním, když nedosáhly konsensu trhu. Cena akcií by tak měla reagovat poklesem. Pozitivním faktorem nicméně je, že od konce října poběží již naplno etylenová jednotka a rovněž se podařilo obnovení provozu v Kralupech. To se projeví v nárůstu vytíženosti kapacit, což by mělo přispět k růstu celkové ziskovosti.

Zdroj: Komerční banka

 

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!