BoE neplánuje snižovat úrokové sazby, soud chce, aby brexit schválil parlament

BoE neplánuje snižovat úrokové sazby, soud chce, aby brexit schválil parlament

Britská centrální banka nechává základní úrokovou sazbu beze změny na 0,25 procenta. Bankéři se na tom jednomyslně shodli. Shodli se taktéž na ponechání současného nastavení programu nákupů aktiv. Takový výsledek je v souladu s tržními předpoklady.

Další informace ale ukazují na posun postoje BoE jestřábím směrem oproti předchozím měsícům. BoE podstatně zvedla prognózu inflace pro příští dva roky: V roce 2017 i 2018 čeká růst cen o 2,7 procenta. Nad inflační cíl by se měla čísla dostat v druhém čtvrtletí příštího roku. Za vyšší inflací lze hledat z velké části slabou libru, částečně také efekt srovnávací báze u energií. Dvouciferný propad libry po referendu by se skrze dovozní ceny měl v inflaci teprve naplno projevit. BoE k tomu říká, že efekt měny bude dočasný a snaha měnové politiky tento efekt kompenzovat by byla drahá.

Podle guvernéra Carneyho má banka sice omezenou toleranci zvýšené inflace, ale přechodné období vyššího růstu cen umožní. Prognóza růstu HDP se pro letošek zvedla na 2,2 a pro příští rok na 1,4 procenta. Výhled na rok 2018 se naopak zhoršil na 1,5 procenta. BoE hovoří o negativním dopadu vyšší inflace na soukromou spotřebu i nepříznivém vlivu přetrvávající nejistoty o vztazích s EU. Co je také důležité, ze svého prohlášení centrální banka vypustila pasáž o pravděpodobném poklesu sazeb do konce roku. Naproti tomu říká, že měnová politika může na změny výhledu reagovat oběma směry. Nastavení politiky tedy nepřekvapilo, ale došlo k důležitému posunu v postoji centrální banky.

Dřívější značně holubičí postoj vystřídal neutrální. Dá se přitom říci, že se směrem měnové politiky dál hýbe otázka Brexitu a libra. Britská měna si prošla dalším výrazným propadem, který uvolnil měnové podmínky a v dohledné době se citelně promítne do vyšších cen. Vedle toho si ekonomika dosud vede lépe, než se čekalo. Navíc faktické vystoupení Británie z EU je relativně daleko a spuštění celého procesu se komplikuje.

To ukázal mimo jiné dnešní verdikt vrchního soudu, podle něhož nemůže vláda sama aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy. Pravděpodobnost dalšího poklesu úrokových sazeb v Británii se po listopadovém zasedání BoE výrazně snížila. Základním scénářem je stabilita politiky i na přelomu roku. Výhled ekonomiky dál podstatným způsobem určuje dění kolem vztahu k EU. Problém pro centrální banku však je, že případné zhoršení výhledu by bylo zřejmě spojeno s novým oslabením měny a impulsem k růstu cen. V takovém případě by banka příliš neměla možnost pomoci ekonomice volnější měnovou politikou.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!