Brexit: Britská centrální banka plánuje snižovat úrokové sazby

Brexit: Britská centrální banka plánuje snižovat úrokové sazby

ČNB se včera přidala k těm hlasům, které říkají, že se zatím seriózně ekonomické dopady Brexitu předpovědět nedají. Je jasné, že Brexit je negativním šokem pro britskou ekonomiku a možná i pro ekonomiky kontinentální Evropy, ale zatím nikdo neví jak velkým. ČNB se proto omezila na konstatování, že se jedná o další proti-inflační riziko. Celkovou bilanci rizik (jako “pouze” mírně protiinflační) ale v důsledku Brexitu zatím nemění. Je to i proto, že ji domácí ekonomika a především ostře sledované mzdy překvapily v roce 2016 pozitivně rychlejším růstem a ČNB začíná mzdy otevřeně zmiňovat jako pro-inflační faktor.

Podobnou trpělivost s vyčkáváním na první efekty Brexitu bude mít pravděpodobně i ECB. Mario Draghi sice již o možných dopadech Brexitu hovořil, ale odhady potenciálního dopadu do ekonomiky eurozóny zatím zůstávají relativně mírné a odráží spíše novou nejistotu (0,3-0,5 p.b. kumulativně v následujících třech letech). V případě výraznější politické nákazy a omezení investic v kontinentální Evropě si lze přitom představit o poznání výraznější ekonomickou nákazu. Mario Draghi zatím ale nechce dopředu malovat na zeď strašáka a také podle všeho bude chtít v nejbližších měsících vyčkávat. Minimálně do té doby než v srpnu přijdou na trh první post-brexitové podnikatelské nálady z hlavních ekonomik eurozóny.

Pokud by se ukázalo, že má Brexit výrazný dopad na investiční aktivitu v eurozóně, první reakcí ECB by na podzim pravděpodobně bylo natažení QE do druhé poloviny roku 2017. Pro ČNB by to byl poměrně jasný signál natáhnout také svůj závazek intervenovat proti koruně do konce roku 2017.

V jiné situaci je Bank of England, která si na rozdíl od ECB nebo ČNB nemůže vyčkávání na první efekty Brexitu příliš dovolit. Současně má také ve svém zbrojním arzenálu ještě více dostupné munice (oproti ECB má sazby skoro o 1 p.b. výše). I proto její guvernér včera řekl, že bude na pomalejší ekonomiku muset zareagovat nižšími sazbami a popřípadě dalšími opatřeními – britské dvouleté výnosy se včera proto poprvé dostaly do záporu. To se logicky moc nelíbí libře, na druhou stranu z toho alespoň zatím těží britské akcie.

Na trh s eurodolarem se včera odpoledne vrátila volatilita, kterou přinesla opět libra, jež dramaticky začala oslabovat v momentě, kdy guvernér Bank of England Carney zahlásil na léto snížení úroků. V tu chvíli padající libra sebou stáhla i euro. Nicméně nebyla to ale jen libra, která pohnula s eurodolarem – ještě během včerejšího dopoledne si euro dobře vedlo díky vyšší než očekávané inflaci. Dnes se dostanou ke slovu americká data, neboť odpoledne bude zveřejněna podnikatelská nálada v americkém průmyslu (ISM). Náš běžící odhad očekává její zlepšení na 51,9 bodu, což by mohlo dolar dále podpořit.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!