Brexit eurozónu zatím neohrožuje, hrozbou jsou evropské banky

Brexit eurozónu zatím neohrožuje, hrozbou jsou evropské banky

Británie podle prvních post-brexitových čísel krvácí – nálada mezi podniky v sektoru služeb je nejnižší od roku 2009 a nové objednávky i výroba zaznamenaly historicky vůbec nejprudší propad. Eurozóna naopak odolává překvapivě dobře – podnikatelská nálada se zhoršila v červenci jen kosmeticky a ve dvou největších ekonomikách se dokonce sentiment vylepšil. Otázkou je, zda nám podobný obrázek vydrží i v nadcházejících měsících?

Británie by mohla z prvotního šoku v nejbližších měsících trochu vystřízlivět. Je jasné, že nejistota tamním podnikům nepřeje a investiční aktivita půjde dolů. Na druhou stranu, již na srpnovém zasedání bude pravděpodobně na negativní šok reagovat Bank of England, která má při porovnání s ECB k dispozici o poznání větší palebnou sílu. I proto slábne libra, což může řadě britských podniků v těžké situaci ulevit. Nakonec v eurozóně všechno nemusí vypadat tak růžově jako dnes.

Brexit dodal podporu anti-evropským stranám i v jiných členských zemích EU. Další volby a referenda proto budou sledovaná s větším napětím a mohou podniky v eurozóně brzdit v rozletu (nejblíže říjnové ústavní referendum v Itálii). Navíc brexit nahlodal důvěru ve schopnost Unie a eurozóny řešit další potenciální krize – proto narostlo a pravděpodobně dál může růst napětí ve slabších bankovních systémech eurozóny (především v Itálii a v Portugalsku). Tento týden EBA (Evropská bankovní autorita) zveřejní výsledky zátěžových testů bank v EU. Testy tentokrát vypadají oproti minulým letům vcelku přísně – počítají s dvouletou recesí a velice pomalým oživením v třetím roce. Na rozdíl od minulých cvičení ale z testů automaticky nevyplynou požadavky na doplnění kapitálu. Bude tedy hodně záležet, jak s nimi naloží Evropská centrální banka a co konkrétně bude po italských bankách požadovat.

Kurz eurodolaru se, zdá se, zabydlel pod hranicí 1,10, a to přesto, že indexy podnikatelských nálad v eurozóně vyzněly vcelku povzbudivě. Na druhou stranu propad indexu PMI ve Velké Británi ublížil libře a tím i nepřímo euru. Tento týden bude plný zajímavých událostí počínaje dnešním německým indexem Ifo, přes zasedání FOMC až po americký HDP a výsledky bankovních zátěžových testů v eurozóně. S výjimkou indexu Ifo by měla většina událostí hrát do karet dolaru s tím, že zasedání Fedu bude zřejmě nejdůležitější událostí týdne. Očekáváme mírně jestřábí vyznění komentáře FOMC (podporující dolar).

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!