Brexit se podepisuje na propadu britské libry

Brexit se podepisuje na propadu britské libry

Brexit výrazně zasáhl podnikatelskou náladu v Británii, především v sektoru služeb. Celkový index podnikatelské nálady spadl z 52,4 bodu na 47,7 bodu, to jsou nejnižší hodnoty za posledních 87 měsíců. Nálada v sektoru služeb je nejhorší od začátku roku 2009. Nové objednávky i výroba navíc zaznamenaly historicky vůbec nejprudší propady. Britská libra oslabila proti americkému dolaru o 1 procento, stejně jako proti euru. Naopak eurozóna je v první reakci na Brexit zdá se odolnější. Podnikatelská nálada se zhoršila jen kosmeticky z 53,1 na 52,9 bodu. I když hospodářský růst eurozóny není nijak ohromující, tak expanze podle indexu PMI v průmyslu a ve službách pokračuje již 37 měsíců v řadě.

Pokročilejší fáze hospodářského cyklu přeje trhu práce a tím pádem i domácnostem. Tempo nabírání nových zaměstnanců je v sektoru služeb (největší zaměstnavatelé) nejsilnější od roku 2008. Z regionálního pohledu je ale nutné podotknout, že za dobrými výsledky stojí především Německo a Francie. Především některé z menších zemí navázaných na Británii (Nizozemí, Irsko, Belgie) pravděpodobně zaznamenají horší výsledky, což však uvidíme až po zveřejnění detailů. Negativně se pravděpodobně také projeví post-brexitový nárůst finančního napětí v Itálii. Celkový obrázek je ale pozitivní.

Zdá se, že firmy v eurozóně v převážné většině zatím kvůli Brexitu nešlapou na brzdu. I když za Česko výsledky neznáme, počítáme s tím, že bude kopírovat spíše dobrý výkon Německa než slabší Itálii. Dnešní zprávy jsou relativně dobrou novinou pro euro, protože ECB umožňují setrvat v klidu ve vyčkávacím módu. Naopak pod tlak se dostává Bank of England a s ní i britská libra. Na svém srpnovém zasedání má Bank of England dobrý důvod výrazně uvolnit měnovou politiku.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!