Británie avizuje zvýšení úrokových sazeb, libra posiluje

Británie avizuje zvýšení úrokových sazeb, libra posiluje

Včera byla pro dolar pozitivní odpolední inflace, ale jeho zisky neměly dlouhého trvání, takže kurz eurodolaru se pohybuje zpět u úrovně 1,19. Hvězdou včerejšího dne byla nicméně britská libra. Zářijové zasedání britské centrální banky (BoE) podle očekávání nepřineslo žádnou změnu nastavení měnově-politických nástrojů. Doprovodné informace ale zvyšují šanci na utažení politiky.

Především jde o poznámku, že většina měnového výboru vidí prostor pro zmenšení stimulu v příštích měsících a že se zmenšuje tolerance zvýšené inflace. Do hry se tak dostává scénář zvýšení sazeb na příštím zasedání, kdy bude zveřejněna nová prognóza BoE. Tržní reakce na jednání BoE je na libře poměrně výrazná – pár EUR/GBP propadl až pod hladinu 0,89.

Dnes Fed dostane do ruky poslední důležitou sadu čísel v podobě maloobchodu a průmyslu za srpen. Podle nich si trh může tvořit očekávání ohledně toho, jak bude vypadat prognóza Fedu v otázce úrokových sazeb (dot plots), což může být pro dolar velmi důležité. Zahájení kvantitativního utahování ze strany Fedu (od října), očekávané zvýšení sazeb Bank of England a zpomalení měnové expanze od ECB nicméně nejsou dobré zprávy pro forint a zlotý.

Koruně stále chybí jakékoliv stimuly, které by ji odpoutaly od hranice 26,10 EUR/CZK. Ještě pár dní má ČNB na to, aby nastavila či korigovala očekávání trhu ohledně výsledku zářijového zasedání bankovní rady. Do té doby už nepřijdou na řadu žádné domácí ukazatele, které by mohly otřást uvažováním centrálních bankéřů. Relativní klid panuje i na dluhopisovém trhu, kde dlouhé výnosy směřují pozvolna nahoru a následují tak vývoj v eurozóně, byť s poměrně velkým rozpětím vůči německému Bundu.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!