Británie má novou premiérku Theresu Mayovou

Británie má novou premiérku Theresu Mayovou

A je po Brexitu. Tedy ještě úplně ne – chce to ještě, aby libra smazala své ztráty, a pak opravdu můžeme konstatovat, že britské referendum již trhy opravdu nebere. Hitem bude zase něco jiného – třeba začínající výsledková sezóna firem. Globální trhy včera kvitovaly to, že tečku za politickým zemětřesením, jež ve Velké Británii vyvolal Brexit, udělalo jmenování Theresy Mayové do čela konzervativní strany a tím i do čela vlády.

Nová britská premiérka má být sice pod odstoupivším Davidu Cameronovi “vykonavatelkou” Brexitu, avšak už z faktu, že před lidovým hlasováním stála na straně těch, co vedli kampaň za setrvání Velké Británie v EU. Mayová se sice nechala slyšet, že nebude hledat cestu jak udržet Británii v EU, ale zároveň dodala, že letos nebude aktivovat tzv. článek 50, který by formálně spustil proceduru Brexitu. A do konce roku samozřejmě zbývá moře času a může se odehrát spousta jiných důležitých událostí, které téma Brexitu mohou zcela marginalizovat.

Momentálně to může být například začínající kvartální výsledková sezóna firem, jež úspěšně odstartovala včera v noci. Trh je přitom nastaven ve svých očekáváních poměrně konzervativně, když v případě klíčového akciového indexu S&P500 i ve druhém čtvrtletí očekává mírný meziroční propad zisků (o cca 2 %). Pokud se tato očekávání podaří v následujících dnech a týdnech překonat, tak včerejší dosažení historických maxim (u S&P500) nemuselo být letos posledním. Za této tržní konstelace, kdy averze k riziku klesá, by přitom bylo velmi podivné, kdyby výnosy (bezpečných) vládních dluhopisů a s nimi tržní úrokové sazby zůstaly stále tak absurdně nízko, jako jsou dnes. Pondělní obchodování na Wall Street navázalo na pozitivní seance v Evropě a v Asii a pomohlo indexu S&P 500 vytvořit si nová maxima okolo 2140 bodů.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!