Britká libra posílila díky inflaci

Britká libra posílila díky inflaci

Hlavní hvězdou včerejšího dne na hlavních forexových trzích byla včera britská libra, která díky nečekaně vysoké inflaci dále rozšířila své zisky. Inflace (včetně jádrové složky) poskočila k 3 % a tak zasedání BoE bude příští čtvrtek velmi zajímavé. Nelze totiž vyloučit zvýšení sazeb (což by byla skutečná bomba, neboť trh něco takové očekává jen s 11% pravděpodobností), resp. výrazně jestřábí reakci centrální banky. Růst úrokových sazeb ve světě, k němuž přispěla i britská inflace, přivodil i lehký tlak na měny v regionu – zejména na zlotý. Dnes bude kromě zajímavých údajů o průmyslové výrobě v eurozóně ve středu pozornosti výrobní inflace v USA, která bude jakýmsi předskokanem před zítřejší spotřebitelskou inflací.

Česká koruna se drží v lehké defenzivě nad 26,10. V nejbližších týdnech bude zajímavé sledovat, jak ovlivní trpělivost korunových sázkařů splatné pokladniční poukázky a jak zasedání Fedu příští týden. Vzhledem k výrazné překoupenosti měny zůstáváme zatím dál skeptičtí k možnostem v dohledné době testovat 26,00 EUR/CZK.

Špatné zprávy přináší jen další špatné, zatímco na dobré se nabalují ty pozitivní. Posledním příkladem budiž Itálie. Zprávy z reálné ekonomiky konečně začínají překvapovat pozitivně a ekonomika se z několikaleté stagnace probudila k růstu o 1,5 % – nejrychlejší tempo za posledních šest let. Důležité je, že nezůstalo jen u toho. Dobrý výkon ekonomiky se totiž pozitivně projevuje i v problematickém bankovním sektoru. V červenci došlo k rekordnímu poklesu špatných úvěrů – oproti červnu jich bylo o 18 miliard eur méně. Takto rychle z měsíce na měsíc špatné úvěry ještě nikdy nepoklesly – pokles o 10 % srazil špatné úvěry na 173 miliard eur, nejnižší úrovně od roku 2014. Co se stalo? Na jedné straně hospodářský růst vylepšil situaci v řadě problematických sektorů, především pak ve stavebnictví, které odpovídá za lví podíl špatných půjček. Lepší hospodářská situace také zvýšila poptávku firem po odkupu špatných úvěrů od bank – jsou to jednoduše atraktivnější investice. Na druhé straně se ale zvýšila i ochota bank se úvěrů zbavovat. Pod tlakem ECB musely začít italské banky shánět nový kapitál a postupně portfolio špatných úvěrů přehodnocovat, což jim konečně rozvázalo ruce k jejich prodeji a ve finále i k poskytování nových úvěrů. Lehčeji se nakonec bude dýchat nejen Itálii, ale celé eurozóně, potažmo globální ekonomice. Itálie byla na začátku roku ve špatných úvěrech suverénní světovou jedničkou.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!