Britská centrální banka měnovou politiku nemění, naznačuje další snížení sazeb

Britská centrální banka měnovou politiku nemění, naznačuje další snížení sazeb

Britská centrální banka nechává nastavení měnové politiky beze změny. Základní sazba setrvává na 0,25 procenta, na tom se měnový výbor jednomyslně shodl. Beze změny je i plán nákupů státních dluhopisů, jejichž celkový objem má dosáhnout 435 miliard liber.

Většina výboru údajně čeká další snížení sazeb, pokud se potvrdí srpnová prognóza. Spodní limit pro sazby přitom leží těsně nad nulou. To je podobná rétorika jako minule, ale důležitá je podmínka potvrzení prognózy v konfrontaci s aktuálním vývojem. BoE totiž zároveň konstatuje o něco lepší vývoj ekonomiky a čeká už menší zpomalení ve druhém pololetí. Zmíněny jsou některé krátkodobé indikátory, které dopadly lépe, než se čekalo. Jako povzbudivé jsou hodnoceny i prvotní dopady srpnového navýšení měnového stimulu. Dohromady tedy postoj britské centrální banky považujeme za méně holubičí než před měsícem. Odhodlání jednat zůstává, ovšem potřeba navýšit stimul se o něco snížila. Proto poklesla i pravděpodobnost, že banka ve zbytku roku ještě politiku uvolní.

V zásadě se tedy trh nedočkal vážného překvapení, což vidíme na celkem klidném přijetí informací u libry a giltů. Zářijové jednání BoE pravděpodobnost poklesu sazeb nijak nezvedlo, přesto se nám ale zdá, že trh své sázky na tuto možnost odboural už přece jen moc. Do konce roku je v cenách jen zhruba čtvrtinová pravděpodobnost snížení. K posunu došlo v kontextu lepších ekonomických dat, je však třeba mít na paměti, že stimul BoE míří do budoucna a je motivován zejména očekávanými důsledky Brexitu, který fakticky neprobíhá a ještě nějaký čas nebude. Pokud tedy prognóza banky bude dál předpokládat negativní dopad, momentální zlepšení v ekonomice centrální banku od další akce neodradí. Pro libru to znamená riziko oslabení v dalších měsících.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!