Britská libra oslabuje, když Theresa May naznačila datum brexitu

Britská libra oslabuje, když Theresa May naznačila datum brexitu

Theresa Mayová, nová britská premiérka, konečně načrtla trhům cestovní mapu k brexitu. Vyšla tak do velké míry vstříc tlaku evropských politiků, kteří chtěli, aby Británie co nejdříve vyložila na stůl karty a začala jednat. Theresa Mayová chce tedy nakonec jednat až překvapivě rychle. Článek 50 (startující oficiální 2leté jednání o brexitu) chce aktivovat nejpozději do března 2017 a vystoupit z Unie pak logicky plánuje v roce 2019. Navíc se zdá, že startovací pozicí ve vyjednáváních bude tzv. “tvrdý brexit” – prioritou Mayové podle posledních slov bude převzít plnou kontrolu nad migrační politikou a tím pádem pravděpodobně do velké míry obětovat dnešní volný přístup na jednotný evropský trh.

I když ve hře je velice mnoho neznámých a pozice se mohou během jednání měnit, scénáře rychlého “tvrdého brexitu” se řada britských podniků obává. I když se podnikatelské nálady v Británii po prvotním šoku z výsledku referenda rychle oklepaly (tento týden dostaneme první zářijové odhady), může je rychlý start tvrdých jednání o brexitu (uprostřed francouzské předvolební kampaně) zase pokazit. To bezesporu nejsou nijak příznivé zprávy pro libru. Jinak v tomto týdnu spíše přitáhnou pozornost důležitá čísla z USA. Čekáme relativně silné výsledky trhu práce (payrolls +210 tisíc) a lehké zlepšení nálady v průmyslu. V souhrnu by tak mohly vzrůst sázky na prosincový růst sazeb Fedu. I když trhy zůstanou v probíhající předvolební kampani zatím opatrnější.

EUR/USD: Eurodolarový trh vstupuje do dalšího důležitého týdne, který bude lemován zajímavými daty v podobě ISM (dnes) a statistikami z trhu práce (středa a pátek). Kromě toho však trh může sledovat, zdali se daří uklidnit situace v eurozóně okolo Deutsche bank. Pokud nikoliv, může dolar bodovat jak proti euru, tak proti britské libře, která zřejmě otestuje pobrexitová minima, neboť premiérka Mayová oznámila, že Spojené království aktivuje článek o vystoupení z EU do 31. března. 2017. Od té doby začne běžet dvouletá lhůta, kterou bude mít Británie na to, aby si při rozchodu vyřídila vše potřebné.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!