Bude dražší ropa zdrojem vyšší inflace?

Bude dražší ropa zdrojem vyšší inflace?

V posledních týdnech jsme konfrontováni s něčím, co jsme již vskutku dlouho nezažili. Řeč je samozřejmě o pozitivních inflačních překvapeních. Ta přitom nejsou aktuální pouze u nás. Prosincová inflace byla vyšší, než se čekalo, i v okolních zemích. Například v Polsku, ale třeba i v eurozóně. Nečekaně svižný růst cen je bezprostředním následkem překvapivého růstu cen komodit.

V této souvislosti jsou v centru pozornosti zejména ceny ropy. Žel bohu však platí, že vyšší ceny ropy s sebou přinesl závazek producentů omezit rekordní produkci. Jinak řečeno, za vyšší cenou ropy v prosinci nalezneme hlavně nabídkové faktory a nikoliv silnější poptávku, jež by značila rychlejší hospodářský růst. Právě ten je přitom z pohledu centrálních bank tou nejvíce žádoucí příčinou inflace. O komoditní inflaci (za standardních časů) zrovna nikdo nestojí. Zejména s ohledem na výrazné kolísání cen komodit se proto pozornost centrálních bank často soustředí na jádrovou inflaci, jež není cenami komodit bezprostředně ovlivněna. Podíváme-li se na její vývoj v eurozóně, tak vidíme, že podle předběžných odhadů Eurostatu dosáhla v prosinci jádrová inflace meziročně hodnoty 0,9 %. V blízkosti dvouprocentního cíle se naposledy pohybovala v roce 2008 a nad cílem naposledy v roce 2002.

Jádrová inflace (zejména růst cen služeb) by měla být dobrým měřítkem toho, jak se vlastně daří domácí ekonomice, neboť se v ní odráží růst mezd. Otázkou tak zůstává, jaké faktory potáhnou inflaci k cíli, pokud se růst cen komodit zastaví. V případě ropy podle nás přitom významnější prostor pro další růst cen není. Trh v současnosti věří tomu, že ve střednědobém horizontu jsou férové ceny někde mezi 55-60 USD/barel. Tento “názor” se sice může i významně změnit, nicméně tomu nyní nic nenasvědčuje. Až tedy dražší ropa po dvanácti měsících z meziroční inflace “vypadne”, tak by měla rychlejší růst cen zabezpečit právě rostoucí ekonomika, respektive uzavírání negativní mezery výstupu (“output gapu”). Mimochodem, asi půl roku staré odhady od ekonomů z ECB ukazují, že podle různých metod se velikost output gapu pohybuje mezi -2 až -6 % HDP, což ukazuje, že ECB v brzké době s nijak výraznými inflačními tlaky asi nepočítá.

Eurodolarový trh zůstává klidný a čeká na serióznější začátek obchodování po včerejším svátku v USA. Dnes jsou však na pořadu data druhé kategorie jako indexy podnikatelských nálad ZEW v Německu a newyorský Empire. Z centrálních bankéřů pak vystoupí vlivný člen FOMC Dudley. Zajímavější však bude obchodování s librou, která je před důležitým vystoupením britské premiérky Mayové v blízkosti 30letých minim. Libru bude také zajímat výsledek prosincové inflace ve Velké Británii.

EUR/USD: Eurodolarový trh zůstává klidný a čeká na serióznější začátek obchodování po včerejším svátku v USA. Dnes jsou však na pořadu data druhé kategorie jako indexy podnikatelských nálad ZEW v Německu a newyorský Empire. Z centrálních bankéřů pak vystoupí vlivný člen FOMC Dudley. Zajímavější však bude obchodování s librou, která je před důležitým vystoupením britské premiérky Mayové v blízkosti 30letých minim. Libru bude také zajímat výsledek prosincové inflace ve Velké Británii.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!