Bude mít prodloužení QE v eurozóně vliv na kurzový závazek ČNB?

Bude mít prodloužení QE v eurozóně vliv na kurzový závazek ČNB?

Dnešní inflační čísla pravděpodobně ukáží výrazný skok směrem vzhůru – počítáme s tím, že inflace vzroste po téměř třech letech nazpátek do tolerančního pásma ČNB (na 1,4 %). A již na začátku roku by nás měl čekat další růst inflace do těsné blízkosti cíle centrální banky, který bychom mohli překonat načas již během dubna 2017. A samotná inflace není jedinou zprávou z poslední doby, která svědčí o maturujícím hospodářském cyklu a postupně sílících inflačních tlacích v Česku.

Pozitivně ČNB překvapuje i další pokles nezaměstnanosti a akcelerace mezd, které rostou nejrychleji od roku 2009. Zdá se tedy, že domácí faktory jednoznačně nahrávají plánovanému ukončení intervencí v příštím roce. Lehká komplikace ovšem může přijít ze zahraničí. ECB se totiž včera rozhodla natáhnout svoji měnovou expanzi o 9 měsíců (i když ve snížených objemech 60 mld. eur měsíčně). Takové rozhodnutí na první pohled také zvyšuje pravděpodobnost delšího trvání intervencí v Česku. Ne však automaticky.

Slabší měsíční nákupy dluhopisů do bilance ECB v kombinaci s o něco vyššími eurovými výnosy totiž mohou tlumit příliv spekulativního kapitálu do Česka. ČNB při úvahách o ukončení intervencí sleduje politiku ECB pravděpodobně primárně z těchto taktických důvodů – bojí se agresivnějšího přílivu zahraničního kapitálu, pokud by provedla exit ve chvíli, kdy ECB ještě tiskne na plný plyn. Pokud ale slabší QE bude znamenat vyšší eurové výnosy a nižší atraktivitu koruny, situace může být jiná… Natažení politiky QE v eurozóně je navíc jinak z české perspektivy automaticky spíše další pro-inflační faktor. ECB proto nemusí být ve finále zásadní překážkou pro náš základní scénář – exit z intervencí ve třetím kvartále příštího roku.

Kurz eurodolaru zažil včera pěkně volatilní seanci

Kurz eurodolaru zažil včera pěkně volatilní seanci, o níž se postarala ECB. Trh byl sice v okamžiku rozhodnutí ECB o tom, že nákupy dluhopisů budou prodlouženy, avšak v nižší kadenci, zmaten, ale velmi rychle a správně interpretoval výsledek (značící dodatečné nákupy aktiv za 540 mld. eur) jako holubičí a euro začalo oslabovat. Po pádu o dvě figury dolů se tedy prozatím pár EUR/USD zastavil na úrovni 1,06, ale natažení měnové expanze ECB je natolik významné, že trh může v dohledné době otestovat pevnost několikaletého minima na úrovni 1,0469. Tím spíše, že příští týden je zasedání Fedu, na kterém FOMC bude po roce zvedat sazby.

Prodloužení QE od ECB mělo dopad i na trhy dluhopisů

Prodloužení QE od ECB (i když při nižších skupovaných objemech) mělo přirozeně dopad i na trhy dluhopisů. Německá i italská výnosová křivka reagovala shodně – poklesem sazeb na krátkém a růstem na delším konci. Ukazuje se, že lehké holubičí překvapení nemusí delším dluhopisům stačit, zvlášť pokud se bude měsíčně nakupovat méně dluhopisů (pomalejší QE) a inflace v nadcházejících měsících půjde směrem vzhůru. K odlišné reakci krátkých a dlouhých sazeb přispěly i změny v pravidlech, podle kterých ECB bude provádět nadále politiku kvantitativního uvolňování. ECB začne nakupovat i kratší dluhopisy (1 rok) a současně se nebrání nákupům dluhopisů s výnosem nižším než depozitní sazba – to může držet dole kratší konec křivky, na který je citlivé euro. Dá se to tedy interpretovat tak, že ECB jde primárně o působení QE skrze krátké výnosy a kurz eura. Na druhou stranu ECB nezměnila limit na emitenta (33 %), což pravděpodobně v příštím roce omezí nákupy německého bundu. To pro delší německé splatnosti není dobrá zpráva.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!