Burzovní zpravodajství: české akcie

Burzovní zpravodajství: české akcie

 

Hlavní události

  • Oprava rotoru prodlouží letní odstávku v jaderné elektrárně Temelín.
  • Unipetrol oznámil změny ve vedení společnosti, končí ředitel Świtajewski.
  • Západoevropské akcie by dnes měly otevřít mírným růstem.
  • Z makroekonomických ukazatelů dnes budou zajímavé snad jen květnové ceny výrobců v eurozóně. Ve zbytku týdne by měl být nejdůležitější report z amerického trhu práce za červen.
  • Dnes se neobchoduje v USA, pražská burza bude kvůli svátku zavřená zítra a ve středu.

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy v pátek nepatrně vzrostly a mírně tak vylepšily své letošní malé zisky. To navíc znamená, že hlavní indexy se opět vracejí do blízkosti svých historických maxim; například index S&P 500 ztrácí oproti rekordu z loňského května jen něco málo přes procento. Růst v zámoří táhli hlavně maloobchodní prodejci, ve ztrátách naopak byly bankovní akcie. Pomohla i lepší než očekávaná hodnota indexu nákupních manažerů ISM za červen.

Asijské akciové trhy i dnes pokračovaly v umazávání ztrát z prvních dnů po nečekaném výsledku britského referenda o setrvání v Evropské unii. Kontinenální index tak vzrostl již počtvrté v řadě. Trhy dnes podporovaly hlavně rostoucí ceny komodit včetně drahých kovů. Nejvíce se dařilo čínským burzám, které přidaly až 2 %.

ČEZ

ČEZ v pátek informoval o opravě stotunového rotoru z jaderné elektrárny Temelín. Potřeba vyměnit některé lopatky byla zjištěna během kontrol při plánované odstávce druhého bloku. Dobu oprav je těžké odhadnout, ČEZ zatím nahlásil odsunutí dokončení odstávky z 28. července na 21. srpna, tj. o 24 dnů.

Nižší než plánovaná výroba v jaderných elektrárnách by mohla zkomplikovat dosažení letošních cílů (EBITDA 60 mld. Kč a upravený čistý zisk 18 mld. Kč). Naše odhady ale zatím měnit nebudeme.

Unipetrol

Unipetrol v pátek oznámil, že s účinností od 1. července odvolala dozorčí rada Marka Świtajewského z funkce člena představenstva. Předsedou představenstva byl zvolen Andrzej Modrzejewski, který byl ředitelem PKN Orlen v letech 1999-2002. Świtajewski skončil také jako generální ředitel Unipetrolu, jeho nástupce zatím jmenován nebyl.

O změnách ve vedení Unipetrolu se již spekulovalo, nová polská vláda navíc po loňských volbách mění management i v ostatních velkých státních firmách (63 % Unipetrolu vlastní polský PKN Orlen). Cena akcií by proto podle našeho názoru neměla výrazně reagovat.

 

JOSEF NĚMÝ
Akciový analytik
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!