Čas jsou peníze. Řecko nemá ani jedno

Čas jsou peníze. Řecko nemá ani jedno

Ještě v pátek odpoledne byl řecký premiér Tsipras především anglosaskými médii vykreslován jako mladý velmi schopný politik, který nejenže dokáže zpacifikovat domácí scénu, ale nakonec si dokáže omotat kolem prstu věřitele z eurozóny. A zatímco Tsipras tančil na vlně zájmu evropských médií a sociálních sítí, tiše v koutě seděl německý pitbul a čekal, až přijde jeho chvíle. Ta přišla skutečně o víkendu, kdy se věřitelé převážně severských zemí eurozóny bez varování pustili do řecké delegace na dalším summitu Eurogroup. Servítky šly konečně stranou a Řecko dostalo na vybranou – buď okamžitě přijme to, co tak statečně odmítlo v referendu a přihodí k tomu v privatizaci navíc 50 miliard euro anebo jej čeká v eurozóně trestná lavice – podle Němců jakýsi dočasný Grexit. Přitom nejen my v Čechách víme, že když nějaká mocnost usoudí, že „něco“ bude jen dočasně, tak to fakticky znamená natrvalo.

Ponechme teď stranou politický rozměr vyhrocené situace, kdy jedna strana hovoří o totální ztrátě důvěry a druhá o totálním ponížení a řekněme si, že to nejdůležitější co musí sledovat všichni a to i globální finanční trhy je čas. Ten nikdy nebyl na řecké straně, ale protože ta zahajuje již třetí týden se zavřenými bankami a kapitálovými kontrolami, tak každý den navíc kdy tento stav přetrvává, se zatraceně počítá. Když Syriza přebírala před šesti měsíci řeckou ekonomiku, bylo možná zapotřebí zvenčí přisypat „jen“ 7 mld. euro, dnes se ale bavíme o dalším záchranném balíku ve výši 85 mld. euro! Tato částka přitom každým dnem narůstá, neboť ekonomika jde do kolen a především řecké banky bude nutné kompletně rekapitalizovat.

Čas však začal být pro Řeky extrémně vzácný i z dalších důvodů: za prvé, řeckým bankám údajně dochází hotovost, za druhé sociální napětí stoupá a konečně nervozita ECB také. Její bilance je ve zjevném ohrožení, neboť eurová likvidita, kterou Řecku poskytla, se jí nemusí vrátit. A to zde nemluvíme o dluhopisech za 3,5 mld. euro, které musí Řecko splatit ECB 20. července. Při hektických vyjednáváních na tuto situaci také prezident ECB Draghi několikrát upozornil, ale byl prý usazen německým ministrem financí…

No uvidíme, jak se vše vyvrbí, pokud je taktikou severní osy věřitelů vyčkávání na totální kapitulaci Řecka, tak je možné, že to bude muset být opravdu nakonec Draghi, kdo Atény z eurozóny odpojí – pokud to Řekové neudělají sami…

EUR/CZK

Kurz eurodolaru sice krátkodobě negativně zareagoval na peripetie ve víkendových vyjednáváních mezi řeckou vládou a jejími věřiteli, ale ztráty eura byly rychle vymazány a kurz se drží stále na hranici 1,11, kde končil minulý týden.

Začátek týdne bude zcela bez dat a tak se pozornost opravdu může soustředit více na Řecko a možná také na Čínu a z toho vyplývající chování komoditních trhů. Jestliže efekty z řecké kauzy nejsou příliš čitelné (a to ani ex post), tak pro euro může být dobrou zprávou, že čínské akciové trhy dále rostou, což může podpořit i ceny některých komodit (a naopak tím lehce ublížit dolaru).

Ropa

Po citelném poklesu v minulém týdnu se cena ropy Brent usadila pod 60 USD/barel. Dnes ráno klesá cena pod tuto hranici, patrně zejména v souvislosti se zprávami z jednání o íránském jaderném programu. Podle nich je pravděpodobnost dohody relativně vysoká a konečné slovo by mělo padnout dnes, což znamená, že na již tak přezásobený trh patrně ještě přibude ropa z Íránu (i když v počáteční fázi půjde možná jen o statisíce barelů denně). Nicméně pokud se podaří dohodu skutečně uzavřít, tak lze čekat další tlak na pokles cen ropy.

 Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!