Cena ropy hluboko pod hranicí 50 USD, americké akcie na maximech, co nás čeká tento týden?

Cena ropy hluboko pod hranicí 50 USD, americké akcie na maximech, co nás čeká tento týden?

Cena ropy zůstává hluboko pod padesátidolarovou hranicí. Trh patrně trápí zejména znaky naplňování poptávkových rizik – ze sezónního pohledu nízké marže rafinerií totiž mohou značit právě to, že růst poptávky nemusí být nakonec tak silný, jak se zdá. Z nabídkové strany zaujala především data o aktivitě amerických těžařů. Ta minulý týden dále vzrostla. Odezva je v podstatě “učebnicová” – podle našich odhadů nastává nejsilnější dopad nečekaného růstu cen ropy na aktivitu s odstupem dvou až tří měsíců. Vzhledem k celkovému vývoji na trhu nicméně stále čekáme stabilizaci americké produkce ropy až na počátku příštího roku.

Wall Street si v pátek připsala zisky

Americké akciové trhy zakončily páteční seanci o více než procento výše, přičemž index S&P 500 zamířil do blízkosti svých historických maxim. Nejlepší výsledek zaznamenal komoditní sektor, který zpevnil o 2,4 %. Dařilo se společnostem Alcoa se ziskem 5 %, Freeport-McMoran, která zpevnila o 4,9 % nebo CF Industries a FMC, jejichž akcie zakončily obchodování 5,8 %, resp. 3,7 % nad čtvrtečním závěrem. Dařilo se i titulům z finančního sektoru, kde 2,1 % přidala JPMorgan, 1,7 % Citigroup a 2,6 % například Visa. Společnost Gap zpevnila o 4,9 % poté, co firma oznámila, že tržby za měsíc červen překonaly odhady analytiků. Ty vzrostly o 2 %, a to i přes to, že konsensus počítal s 3,6% propadem. Index Dow Jones posílil o 1,4 %, S&P 500 o 1,5 % a technologický Nasdaq o 1,6 %.

Lepší payrolls neměly vliv na americké vládní dluhopisy

Výrazně lepší než očekávané payrolls neměly na výnosovou křivku amerických vládních dluhopisů nakonec výraznější vliv. Důvodem může být i to, že červnové číslo sice výrazně pozitivně překvapilo, ale údaje za předchozí dva měsíce byly přece jen slabší. Tříměsíční průměr naznačuje zřejmý pokles dynamiky tvorby nových pracovních míst v posledních měsících. Šance na růst sazeb na červencovém zasedání dle trhu mírně vzrostla, ale i tak této možnosti přisuzuje ani ne 5% pravděpodobnost. Lepší payrolls byly znát i na desetiletém německém výnosu, který ale vzrostl pouze velice krátkodobě.

Nadcházející týden je naplněný vystoupeními představitelů Fedu, kteří tak budou mít možnost se k silnějším číslům z trhu práce vyjádřit. Kromě toho se v pátek stočí pozornost na čísla o maloobchodních tržbách v USA. Sledovat nicméně bude dobré i pobrexitové zasedání Bank of England a další vývoj situace kolem italských bank. To jsou faktory, které by měly držet výnosy stále poblíž historických minim.

Slabší data se na koruně neprojevila

Mírně slabší než očekávaná data z průmyslu za květen se v pátek na koruně neprojevila (nebo je kompenzoval silnější maloobchod za stejný měsíc). Stejně tak i forint v podstatě ignoroval mírně nižší inflaci, jež v červnu dosáhla -0,2 % meziročně. Regionální měny vesměs posilovaly a koruna se tak z brexitového výletu vrátila do blízkosti intervenční hranice ČNB.

V kalendáři pro tento týden zaujmou především čísla o inflaci v ČR a o nezaměstnanosti (obojí za červen). Dnes bude zveřejněna i míra inflace v Polsku, ale zde jde již jen o revizi bleskového odhadu. Z pohledu regionálních měn bude tak zajímavý zejména další vývoj kauzy italských bank, která by měl zlotému a forintu bránit ve výraznějším posilování.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!