Cena ropy se po zasedání OPEC propadla

Cena ropy se po zasedání OPEC propadla

Ačkoliv schůzka OPECu a ostatních producentů nepřinesla výraznější překvapení oproti tomu, co bylo naznačeno v předstihu, tak se po ní cena ropy propadla asi o 5 %. Již před zasedáním přitom Rusko a Saúdská Arábie avizovaly, že hodlají prosazovat prodloužení dohody na omezení těžby ropy o dalších 9 měsíců. Tím do značné míry ukotvily tržní očekávání a poslaly cenu ropy výše ještě před tím, než rozhodnutí zaznělo oficiálně.

Ještě větší očekávání však patrně vzbudily zmínky o možnosti delší dohody, případně o tom, že by produkci ropy mohlo omezit více zemí. Finální dohoda o “pouhém” omezení produkce ropy na dalších devět měsíců tak nakonec trhy – soudě dle reakce – asi zklamala.

Hlavním cílem tradičních producentů každopádně zůstává podpora cen ropy. Té chtějí dosáhnout tak, že omezením produkce překlopí globální trh do deficitu, čímž bude docházet k odbourávání zásob ropy nahromaděných v minulých dvou letech. Měřítkem úspěchu této strategie je pro OPEC pokles zásob ropy (a produktů) na úroveň pětiletého průměru, v současnosti cca o 300 miliónů barelů. Ruku v ruce s ním by přitom měl jít právě i tlak na růst cen ropy.

Pokud by v následujících třech kvartálech OPEC a spol. těžil zhruba podobné množství ropy jako v první polovině letošního roku, tak by se trh opravdu měl překlopit do významného deficitu (asi 0,9 miliónu barelů denně (mb/d) na základě v současnosti dostupných dat). Viditelné negativní riziko dané strategie však představuje zejména reakce ostatních producentů ropy mimo dohodu v čele s těžaři tzv. “břidlicové ropy” v USA. Právě jejich silná odezva v podobě razantního růstu produkce v posledních měsících byla jedním z hlavních důvodů, proč se omezení produkce OPECem a spol. doposud na zásobách ropy výrazněji neprojevilo.

Právě producenti v USA budou hatit plány OPECu asi i nadále – v letošním roce by produkce mohla v průměru meziročně vzrůst asi o 0,75 mb/d a příští rok dokonce o 1 mb/d. Platí zároveň, že případný výraznější růst cen by se patrně promítl v dalším zvýšení jejich aktivity. Prodloužení dohody – samozřejmě pokud bude dodržována – tak každopádně znamená, že tradiční producenti přijdou o další část svého tržního podílu. Náš střednědobý výhled na ceny ropy zůstává i po květnovém zasedání OPECu konzervativní. I když se zvýšená aktivita patrně projeví v růstu produkčních nákladů v USA, tak důvody pro zásadnější růst cen v současnosti nevidíme. Pro letošní rok proto stále odhadujeme průměrnou cenu ropy kolem 55 USD/barel s tím, že příští rok může průměrná cena ropy vzrůst k 58 USD/barel. A to by z makroekonomického pohledu měla být marginální změna.

ROPA: Producenti ropy v čele s Ruskem a Saúdskou Arábií včera dostáli svým slibům a prodloužili dohodu na omezení produkce o dalších 9 měsíců do března 2018. Cena Brentu se nicméně večer poměrně prudce propadla. Část trhu tak asi zklamalo, že OPEC nedodal žádné další překvapení nad avizovaný rámec. Pokud však bude dohoda dodržována podobně, jako během první poloviny letošního roku, tak by se již ve třetím kvartále trh mohl dostat do vcelku významného deficitu kolem 1 miliónu barelů denně a mělo by tak docházet k odbourávání zásob. To by mělo pomáhat držet cenu ropy na podobných úrovních, jako na začátku roku, tedy nad 50 USD/barel. Dramatičtější růst cen ve zbytku roku se nicméně ani s nejnovější dohodou vzhledem k obrovským zásobám nezdá pravděpodobný.

EUR/USD: Dolar se nedostal pod vážný tlak po středečním zápisu ze zasedání Fedu a včera své ztráty dokázal korigovat. Růst britské ekonomiky za první kvartál byl revidován mírně dolů, což libře dopoledne přineslo ztráty. Kurz eurodolaru bude vyčkávat na další makroekonomická data v čele se zakázkami na zboží dlouhodobé spotřeby v USA (alias proxy investic). Po nich bude dobré aktualizovat běžící odhad pro americký růst HDP ve druhém čtvrtletí. Americká dat budou zároveň přípravou na příští týden, kdy budou zveřejněny poslední klíčové údaje před červnovým zasedáním Fedu.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!