Cena ropy se propadla pod 30 USD za barel

Cena ropy se propadla pod 30 USD za barel

Zrušení sankcí na vývoz ropy z Íránu přišlo přesně, jak naznačovaly zprávy z minulého týdne. Írán tak teoreticky může začít vyvážet ropu naskladněnou v tankerech. Pravděpodobným prvním cílem přitom budou evropské země. Otázkou samozřejmě je, jaké množství ropy dokáže Írán na trh dodat, respektive kolik dodatečné ropy může trh absorbovat, a to zejména v krátkodobém horizontu. Největší dopad by podle nás mohlo mít zrušení sankcí v prvním a ve druhém čtvrtletí, ve druhé polovině roku vypadá bilance trhu již více vyrovnaně (samozřejmě na základě současných informací). První propady ceny (jako například dnes ráno na chvilku dokonce pod 28 USD/barel) úplně nepřeceňujeme – stále se domníváme, že hlavní roli při poklesu cen ropy výrazně pod 30 USD/barel hraje spíš než fundamenty celkově negativní tržní sentiment.

Kolaps cen ropy a výprodej akcií tentokrát dolaru uškodily – vedly totiž k propadu kratších amerických sazeb, zatímco v eurozóně již k výraznějším pohybům nedošlo. Přitom W. Dudley z Fedu New York (blízký spolupracovník Janet Yellenové) spíše trhy klidnil poukazem na to, že se za poslední měsíc v otázce ekonomického výhledu moc nezměnilo. V tomto týdnu nejprve bude dolar v zajetí série důležitých čísel z Číny, která mohou předurčit vývoj na akciových trzích. I když ale zažijeme další propad amerických akcií, nevidíme již moc prostoru pro další pokles amerických krátkých sazeb, na které je dolar citlivý. Euru by naopak mohlo ke konci týdne uškodit holubičí vyznění lednového zasedání ECB.

Třetí týdenní ztrátu v řadě si připsal index S&P 500 díky poslednímu obchodnímu dni v minulém týdnu, kdy odepsal 2,2 %. Index DJIA v pátek odepsal 2,4 % a připsal si největší propad v tomto roce, když letos zaznamenal již šestý pohyb o více než 200 bodů. Největší ztrátu ze tří předních indexů si připsal Nasdaq, který ztratil 2,75 %, a tak se jen o kousek vyhnul již třetímu propadu o více než 3 % během posledních sedmi dní. Nervozitu na trzích opět rozdmýchal propad čínských akcií, když index Shanghai SE Composite ztratil 3,5 % a od začátku roku odepsal již 18 %.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!