Ceny ropy daly růstový impuls akciovým trhům

Ceny ropy daly růstový impuls akciovým trhům

Hlavní události

  • Minoritní akcionáři Unipetrolu se dožadují prostřednictvím soudu o svolání mimořádné valné hromady.
  • Nový protikuřácký zákon jde znovu k hlasování. Jeho platnost přichází v úvahu ke konci května příštího roku.
  • Západoevropské akcie by měly do dnešní seance vstoupit mírným růstem.
  • Spojené státy zveřejní pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti. V Evropě bude nejzajímavější zápis z posledního zasedání ECB. Již ráno byly zveřejněny německé tovární objednávky, které výrazně překonaly očekávání trhu.

Obchodování na zámořských trzích

Finanční tituly (+1,5 %) byly opět hlavním tahounem amerického indexu S&P 500, který si včera připsal 0,4 %. Nicméně jim výrazně sekundovaly akcie energetických společností (+1,4 %), které reagovaly na růst cen ropy poté, co Spojené státy ohlásily znatelnější pokles v zásobách černého zlata. Naopak ztráty zaznamenaly všechny tituly v rámci telekomunikačního a developerského sektoru (-1,8 %, resp. -1,9 %).

Na asijských trzích se dnes zelenalo. Pohyby indexů na jednotlivých trzích však nebyly nijak výrazné, ve většině případů zisky dosahovaly maximálně 0,6 %. Trhům obecně pomohly právě rostoucí ceny ropy. Největší radost udělaly majitelům akcie v Jižní Koreji, Austrálii nebo Hongkongu.

Unipetrol

Minoritní akcionáři, za kterými stojí finanční skupina J&T, se dožadují prostřednictvím soudu svolání mimořádné valné hromady. Vedení Unipetrolu však nevidí důvod pro tento krok. Důvodem požadavku minorit je především nedávná koupě chemičky Spolana, která je dlouhodobě ztrátová, podinvestovaná a ekonomicky závislá na finanční pomoci vlastníka. Existují však i další sporné body, jako je dividendová politika, detaily pojištění za škody vzniklé při havárii v rafinérii v Kralupech nad Vltavou nebo prodej společnosti Paramo Asfalt před čtyřmi roky.

Objevují se i spekulace, že o Unipetrol by mohla mít zájem čínská skupina CEFC. Veškeré tyto aktivity (zejména nákup Spolany) by pak mohly tlačit na nižší cenu akcií při případném odkupu od minoritních akcionářů.

Spory mezi minoritními akcionáři a vedením Unipetrolu jsou dlouhodobé, nemyslíme si tak, že by ceny akcií měly na zprávu reagovat. Nicméně zejména nákup Spolany považujeme za velké riziko, kdy obrovské investice, pravděpodobně v řádu miliard korun, by omezily výplatu dividend v příštích letech.

Philip Morris ČR

Zdravotnický výbor včera podpořil novou verzi protikuřáckého zákona. Součástí něho by měl být zákaz kouření ve vozidle, které veze dítě. Naopak otazník visí nad záměrem zavedení kuřáren v restauracích, popř. i v kulturních zařízeních nebo na sportovištích. Je však jasné, že novela nebude platit od začátku příštího roku. Platnost nového zákonu nyní přichází v úvahu s koncem května 2017. Zprávu vnímáme neutrálně pro akcie Philip Morris ČR.
Zdroj: Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!