Česká národní banka (ČNB) bude při ukončování intervencí sledovat ECB

Česká národní banka (ČNB) bude při ukončování intervencí sledovat ECB

Česká národní banka posunula tvrdý závazek intervenovat proti koruně o jeden kvartál. Garantuje tedy trhům, že nevypne intervence dřív než po konci března 2017. Rizika prognózy jsou ale vyrovnaná a ČNB proto nevidí důvod k tomu oddalovat ukončení intervence někdy “okolo poloviny roku 2017”. Náš hlavní scénář – opuštění intervencí ve třetím kvartále – je tak stále nejpravděpodobnější.

Domácí ekonomice v tuto chvíli věříme a hlavním důvodem k dalšímu oddálení exitu by mohly být externí faktory – konkrétně ECB, pokud by se rozhodla dál natahovat tisk peněz (politiku QE). Poslední inflační čísla z Německa a Španělska ale ukazují, že období super-nízké inflace pomalu končí. Německá inflace podle prvních odhadů vyskočila v říjnu na 0,5 % (nejvyšší úrovně za posledních 16 měsíců) a španělská se poprvé od května 2014 dostala do kladných vod. Dnes čekáme na první odhad inflace za celou eurozónu – mohl by skončit lehce nad odhadem trhu (0,5 % meziročně) a pokud cena ropy zůstane tam, kde je, bude do konce roku stoupat dál k 1 %. Na něco takového trhy ani ECB nejsou zvyklí.

Inflace se dva roky pohybuje v těsné blízkosti nuly a ECB žila v permanentním strachu z toho, že se super-nízká dynamika cen natrvalo zabydlí v inflačních očekáváních. To se může v nejbližší době změnit a i z ECB jsou daleko více slyšet hlasy varující před dlouhým obdobím měnové expanze. Pokud tedy eurozónu nezasáhne výraznější negativní šok, mohla by začít v příštím roce QE pomalu utlumovat a připravit tak půdu pro exit z intervencí i ČNB. Do plánovaného konce QE ale stále zbývá zhruba půl roku a věcí se může stát skutečně hodně. Stačí se podívat na eskalující problémy největší německé banky. Rostoucí potíže německých, popřípadě italských bank by byly dobrým důvodem, proč pumpovat peníze do ekonomiky o něco déle.

Rozhodnutí ČNB posunout tzv. tvrdý závazek exitu z intervencí o jeden kvartál se sice na spotovém trhu projevil jen mikroskopickým oslabením koruny, ale větší pohyb byl vidět u forwardů s delší splatností, které propadly hlouběji pod hladinu EUR/CZK 27,0. Trh zřejmě interpretuje signály z ČNB tak, že vše v případě exitu opravdu směřuje k polovině roku 2017. Jinak se ale zbytku středoevropských měn spíše nedařilo, což lez přičíst globálnímu nárůstu averze vůči riziku. Dnes bude zlotý sledovat inflaci, která by se měla díky pozitivnímu bazickému efektu přiblížit (zespodu) k nule.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!