Česko má nejvyšší přebytek státního rozpočtu v historii

Česko má nejvyšší přebytek státního rozpočtu v historii

Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí ČR, hospodařil stát v prvních osmi měsících letošního roku s nejvyšším přebytkem v historii (81,2 mld. korun). Jen za srpen, který je obvykle deficitním měsícem, dosáhlo kladné saldo státních financí 5,6 mld. korun. Co je za tímto na první pohled výborným výsledkem napovídají podrobnější data.

Než ovšem přechválíme samotný výsledek, nemůžeme si nevšimnout výrazného přílivu peněz z fondů EU a z Národního fondu do státního rozpočtu. Zatímco za celý rok rozpočet počítal s přílivem těchto peněz ve výši necelých 96 mld., za prvních osm měsíců přiteklo 141 mld. A právě těmto penězům vděčíme za tak vzorné zvyšování příjmů státního rozpočtu a za vysoký přebytek.

Vývoj daňových příjmů naproti tomu nadšení z výborného rozpočtu docela krotí. A to jak z pohledu meziročního růstu daňových příjmů, tak zejména s ohledem na poměrné plnění ve srovnání s plánem, kde rozpočet zaostává ve výběru DPH. Výběr této daně samozřejmě podléhá sezónnosti a je tak pravděpodobné, že se podaří ve zbytku roku plán dohnat. V případě dalších daní se zatím ve srovnání s plánovaným vývojem nic dramatického neodehrává.

Pochvalu si nicméně zaslouží výdajová strana rozpočtu, kde se daří šetřit na úrocích státního dluhu i na provozních výdajích. Dokonce i vývoj sociálních výdajů včetně důchodů se drží v rámci schváleného rámce . Slabé je zatím i spolufinancování společných programů EU a ČR, které se v rámci nového rozpočtového období Unie teprve jen velmi pomalu rozbíhá. Vývoj hospodaření státního rozpočtu ČR v dalších měsících lze jen matně odhadovat. Je pravděpodobné, že stát nebude mít problém s výběrem naplánovaných daní, nicméně je otázkou, zda se v dalších měsících nezrychlí čerpání v rámci provozních a investičních nákladů. A to nejenom v důsledku avizovaného zvyšování mezd ve veřejném sektoru.

Nelze ani vyloučit zvýšení dotací v rámci jednotlivých částí veřejných rozpočtů. V každém případě má stát docela i šanci – při dobré vůli – dosáhnout velmi příznivého výsledku hospodaření ve srovnání s plánovaným sedmdesátimiliardovým schodkem.

rozpocet_CR

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!