Česko: zahraniční obchod, investice, dividendy a kurzový režim koruny

Česko: zahraniční obchod, investice, dividendy a kurzový režim koruny

V červnu běžný účet platební bilance skončil letos poprvé v deficitu. Nešlo však o nijak závratnou sumu, která celkově odplynula do zahraničí (8,4 mld. korun). Zajímavější jsou spíše tendence, které se za celkovým výsledkem skrývají. Jako obvykle zde vidíme vysoký přebytek obchodu se zbožím a službami s přebytkem dosahujícím téměř 34 mld., za nímž se skrývá především extrémně úspěšný automobilový průmysl vezoucí se na vlně rostoucí poptávky po nových vozech v Evropě.

Nicméně jak už to v letních měsících bývá, mnohem zajímavější a těžko odhadnutelné jsou dividendy vyplácené firmami pod zahraniční kontrolou. Tentokrát se jedná o 40 mld. korun, které zamířily do zahraničí jako podíly na ziscích, jež v posledních letech dosahují v tuzemských firmách rekordních hodnot. Už to tak vypadá, že i celkový odliv dividend za celý letošní rok by mohl být rekordní. Zahraniční vlastníci tak inkasují výnosy ze svých investic, které jsou v případě přímých investic oceněny na celkových 125 mld. EUR. ČR i přes slabší příliv přímých investic v posledním roce stále patří mezi země, které dokázaly v minulosti absorbovat rekordní PZI. A nepochybně bude patřit na špičku z hlediska návratnosti, respektive ziskovosti těchto investic.

I přes vyplácené dividendy však běžný účet platební bilance zůstane i v letošním roce v přebytku. Znamená to, že díky vysokým přebytkům zahraničního obchodu dokážou tuzemské firmy hladce vyplácet dividendy a ještě zůstane něco doma… A to něco se tentokrát bude pohybovat okolo 1 % HDP. Dlouhodobě pozitivní vývoj běžného účtu platební bilance by za obvyklých podmínek byl jedním z důvodů, proč by měla koruna posilovat. Vzhledem k tomu, že česká měna je už od listopadu 2013 svázána kurzovým režimem, který byl mimochodem už 6x prodloužen, tak si běžného účtu příliš všímat nebude. Co ekonomika vygeneruje navíc, tak nejspíše proteče trhem a skrze devizové intervence zaparkuje v devizových rezervách centrální banky. Na druhé straně však ve chvíli, kdy se koruně vrátí svoboda pohybu, bude vývoj běžného účtu korunu podporovat v posilování.

bezny_ucet

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!