Čínská ekonomika vysílá varovné signály, juan na historických minimech

Čínská ekonomika vysílá varovné signály, juan na historických minimech

Velice špatné výsledky hlásí čínský zahraniční obchod za měsíc září. Zdá se, jako by měl pokus o stabilizaci druhé největší světové ekonomiky opět velice krátký život. Vývozy propadly o výrazných 10 % a to především kvůli evropskému trhu. Ještě o něco znepokojivější je vývoj dovozů, které nehledě na vládní stimuly v září meziročně poklesly o necelá 2 %. Slabé dovozy ukazují na slábnoucí domácí poptávku.

Zvláště znepokojivý je pokles dovozů některých důležitých komodit jako měď nebo železná ruda, které ukazují na slábnoucí investice. I když poslední čísla mohou být zatížena vysokou meziměsíční volatilitou a není proto rozumné z nich zatím kreslit silné závěry, trhy budou bezesporu v nejbližší době citlivější na další negativní zprávy z Číny – příští týden mohou slabý zahraniční obchod potvrdit výsledky průmyslu a maloobchodu. Dnešní zprávy také bezesporu nejsou dobré pro čínský jüan, který i tak od počátku října začal znovu ztrácet a na frontě s dolarem se pohybuje poblíž historických minim. Do budoucna může být přitom Čína vůči slabšímu jüanu čím dál tolerantnější.

Snaha udržet tempa růstu v posledních kvartálech skrze státní podporu investic zjevně naráží na své mantinely a soukromé investice dál výrazně šlapají na brzdu. V roce 2015 rostly soukromé investice v průměru okolo 15 %, zatímco v polovině roku 2016 už pouze o 2 % meziročně. Investice přitom tvoří skoro polovinu čínského HDP a na rozdíl od Evropy a USA mají výrazně větší potenciál ovlivnit výkon ekonomiky. Až pře-investované Číně s přehřátým realitním trhem v zádech dojdou zbraně na podporu domácích investic/poptávky, asi automaticky skončí u jednoduché podpory vývozů skrze slabší kurz. To ale zřejmě při výrazně nižších tempech růstu ekonomiky než dnes.

Ropa: Zklamání z dat v zahraničním obchodě Číny, zejména pak propad dovozů, poslalo dnes po ránu ceny ropy níže. Ropě také obecně nepomáhá sílící dolar. Každopádně až do zasedání OPEC (30.11.) asi nelze počítat s výraznějším výprodejem. Dnes odpoledne bude trh čekat na stav zásob v USA.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!