Čínský akciový trh vstoupil do nového roku se 7% ztrátou

Čínský akciový trh vstoupil do nového roku se 7% ztrátou

Čínské akciové trhy vstupují do nového roku masivním výprodejem – po pádu o 7 % došlo k přerušení obchodování. To není pro rozvíjející se trhy a obecně riziková aktiva zrovna dobrý signál. Ranní čísla ukázala, že náladu v čínském průmyslu se nedaří stabilizovat. Index PMI se propadl hlouběji pod klíčovou hodnotu 50ti bodů. To je v souladu s naším skeptickým pohledem na čínské hospodářství. V tomto roce čekáme další zpomalení dynamiky ekonomického růstu.

Vedle toho sázkám na riziko rozhodně neprospívá roztržka mezi Saudskou Arábií a Iránem. Poté, co Saudská Arábie popravila šíitského duchovního, dav rozhořčených Iráčanů vypálil v Teheránu v neděli saudskou ambasádu. Rostoucí napětí na blízkém východě pomohlo cenám ropy zastavit výprodeje a najít pevnější půdu pod nohama. I když trochu pochybujeme o tom, že to ropě pomůže na dlouho, výprodeje akcií na rozvíjejících se trzích díky stabilnější ropě zatím nemusí nastartovat nijak výrazné zisky dluhopisů. Kromě ropy a nálady na rozvíjejících se trzích bude v tomto týdnu důležité sledovat sérii klíčových makrodat z USA.

  • Makroekonomický výhled a makrokalendář na tento týden

Nijak dobře především kvůli levné ropě nedopadne pravděpodobně podnikatelská nálada v americkém průmyslu – očekáváme další výsledek hluboko pod 50. Štěstím americké ekonomiky je, že se průmysl na HDP podílí jen relativně malou měrou. Zatímco v Číně je to necelých 40 % HDP, v USA se podíl zpracovatelského průmyslu na HDP pohybuje okolo 10 %. I proto nehledě na špatnou náladu v průmyslu mohou opět dopadnout dobře čísla z amerického trhu práce. To vše bude zajímavé sledovat ve světle zápisu z prosincového zasedání Fedu. Ten může pomoci odhalit, jak moc při zvyšování sazeb američtí centrální bankéři táhnou za jeden provaz.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!