Čínský index PMI podpořil rizikový sentiment na akciových trzích

Čínský index PMI podpořil rizikový sentiment na akciových trzích

Hlavní události

  • SÚJB prodloužil licenci pro provoz druhého bloku dukovanské jaderné elektrárny o půl roku.
  • Západoevropské akcie by dnes měly otevřít smíšeně.
  • Ve světě se dnes dočkáme předstihových ukazatelů PMI. Ve Spojených státech je doplní indexy ISM a žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Obchodování na zámořských trzích

Index S&P 500 za průměrné obchodní aktivity zakončil prázdniny poklesem o čtvrt procenta. Za celý srpen pak příliš velkých změn nedoznal, když uzavřel pouze o 0,1 % níže oproti červencovému závěrečnému kurzu. Včera se nedařilo především energetickým titulům, které negativně reagovaly na klesající ceny ropy. Naopak nejvíce si včera připsaly akcie síťových odvětví, když vzrostly o 0,3 %. I přes tento růst byl však srpen pro tento sektor nejhorší za poslední víc jak jeden rok, když ztratil 6,1 %.

Nový měsíc odstartoval příznivými daty z čínské ekonomiky, která zveřejnila předstihový index PMI nad očekávání. Akcie v Hongkongu tak reagovaly růstem a seanci končí v zisku 0,8 %. V plusu uzavřely i japonské indexy. Nikkei 225 vzrostl o čtvrt procenta, širší Topix pak o 0,6 %. Ostatní asijské burzy se nacházejí v červeném.

ČEZ

Státní úřad pro jadernou bezpečnost prodloužil povolení pro provoz druhého bloku dukovanské jaderné elektrárny o půl roku, o které před časem žádal ČEZ. Licence měla vypršet koncem tohoto roku, společnost odůvodnila svoji žádost posunem zahájení letošní odstávky tohoto bloku na září.

Nejedná se o žádnou mimořádnou událost, ČEZ podobný postup použil vloni u svého prvního bloku. Pro provoz bloku za horizontem poloviny příštího roku však bude potřebovat novou licenci.

Dnes by měl být nastartován druhý blok temelínské jaderné elektrárny, který kvůli plánované odstávce nevyrábí od 3. června.

Komerční banka, a. s.

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!