ČNB naznačila zvýšení sazeb v letošním roce, koruna posiluje

ČNB naznačila zvýšení sazeb v letošním roce, koruna posiluje

Česká koruna se vrátila zpět pod 26,50 EUR/CZK. Líbí se jí komentáře z centrální banky i dobrá nálada v eurozóně. Centrální bankéř Vojtěch Benda, který je blízký guvernéru Rusnokovi, včera hovořil o tom, že klíčová pro další politiku centrální banky budou data z ekonomiky za třetí kvartál. Ta by měla rozhodnout, zda bude zapotřebí zvýšit úrokové sazby již na konci tohoto roku. Náš výhled na inflaci a růst v tomto i v příštím roce je o něco méně optimistický, a proto s růstem sazeb v tomto roce nepočítáme.

Je však jasné, že vidina takového scénáře se koruně líbí a pomáhá udržovat dobrou náladu z posledních týdnů. Ta podle našeho názoru primárně souvisí s dobrou náladou na globálních trzích – nízkou averzí k riziku. Koruna je totiž při porovnání s před-intervenčním obdobím daleko více citlivá na odchylky v napětí na globálních trzích. Je to primárně kvůli vysokým vybudovaným sázkám na zisky koruny – sázkaři jsou jednoduše daleko více trpěliví, když se svět točí “správným směrem” a na obzoru je vidět první růst českých sazeb. Je však otázka, zda globální optimismus není v tuto chvíli trochu přehnaný.

Přes dobrá čísla z reálné ekonomiky v Evropě i v USA jsou indikátory strachu extrémně nízko – index VIX (implikovaná volatilita na S&P 500) opět atakuje úroveň 10 % a je v blízkosti nejnižších úrovní od roku 1993. V těchto vodách nikdy VIX nevydržel dlouho a může stačit malá rozbuška k návratu volatility do hry. V roce 1993 to byla vyšší inflace a rychlejší než očekávaný růst sazeb Fedu, který poslal do kolen asijské trhy. Fed i ECB budou dnes pravděpodobně o poznání opatrnější (v roce 1994 Fed sazby zvýšil o 325 bps během devíti měsíců). Některé asijské trhy ale i dnes vypadají zranitelně. Dobře to dnes připomněla agentura Moody’s zhoršením čínského ratingu.

EUR/USD: Euro nevyužilo přísunu dobrých čísel z ekonomiky a naopak lehce korigovalo předchozí zisky na páru s dolarem. Pár GBP/USD včera zůstal bez jasného směru. Pozornost eurodolarového trhu se přesune ke komunikaci centrálních bankéřů – konkrétně dnes promluví prezident a hlavní ekonom ECB Draghi, resp. Praet a večer bude zveřejněn zápis z posledního jednání Fedu. Detaily zápisu z FOMC bude zajímavé sledovat zejména s ohledem na zmínky o načasování zahájení procesu vyfukování bilance Fedu. Vzhledem k tomu, že půjde o velmi restriktivní krok, tak jeho spuštění bude důležité nejen pro dolar, ale i další měny z emerging markets.

ROPA: Cena ropy Brent včera vzrostla nad 54 USD/barel a dostala se tak na nová měsíční maxima. Dosavadní zprávy před blížící se schůzkou OPECu (nastane již ve čtvrtek) naznačují, že většina producentů souhlasí s plánem nastíněným Ruskem a Saúdskou Arábií – tedy s prodloužením dohody na omezení produkce ropy o dalších 9 měsíců. Ačkoliv na stole údajně bude i původní plán na prodloužení dohody o 6 měsíců, tak schválení delší varianty se zdá pravděpodobnější a trhy s ní patrně počítají více. Ve výsledku to znamená, že prostor pro výraznější růst cen ropy po zasedání by měl být omezený.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!