ČNB očekává ukončení devizových intervencí (EUR/CZK) po létě 2017

ČNB očekává ukončení devizových intervencí (EUR/CZK) po létě 2017

Zdánlivě mrtvý trh s korunou žije a to hezky pod povrchem na straně forwardů EUR/CZK, které od konce prázdnin již nesedí pod intervenční hranicí 27,00, ale díky spekulacím se tlačí daleko níže. S blížícím se koncem roku narůstají úvahy, že centrální banka vypne intervenční režim překvapivě brzo – tedy v horizontu týdnů či měsíců po Novém roce. K takovému scénáři jsme byli poměrně skeptičtí a včerejší výroky samotného guvernéra ČNB Rusnoka nám dávají za pravdu, resp. jdou ještě o něco dále.

Guvernér Rusnok hovořil o tom, že konec intervencí je pravděpodobný v druhé polovině roku 2017, zřejmě po letních prázdninách. To je změna oproti současné komunikaci ČNB, která naznačovala konec intervencí v polovině roku. Na druhou stranu byl guvernér ohledně načasování intervencí daleko specifičtější – mluvil o konkrétních měsících (červen, prázdniny). To ukazuje na to, že ČNB již pravděpodobně nechce (pokud ji nic zásadně nepřekvapí) exit příliš oddalovat.

Co s tím?

My po výše uvedených komentářích guvernéra Rusnoka raději lehce upravujeme a posouváme náš odhad exitu z intervencí. V tuto chvíli nám jako nejpravděpodobnější přijde ukončení intervencí v průběhu září (pravděpodobnost 60 %) s tím, že rizikem zůstává i nadále pozdější exit (40 %). Současně je ale velice málo pravděpodobný dřívější exit – první kvartál 2017 považujeme prakticky za vyloučený. V kontextu našeho výhledu na korunu mohou být forwardy maturující na začátku roku 2017 a obchodují se pod intervenční hranicí 27,00 EUR/CZK atraktivní možností pro importéry, neb si sáhnou na kurz, na který vinou intervencí ČNB na spotovém devizovém trhu dosud nedosáhli.

Zdroj: analytický tým ČSOB

Hodnocení článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte nás na Facebooku a získejte každý den aktuální investiční nápady!